Meksika’dan fotoğraflar: Atına binmemiş güzel insanlar – Levent Kanik

O heyecanı Meksika’da hissettim. Güzel deneyimlerim oldu. Samimiyetin bana kapıları açtığını gördüm. Kurmuş olduğum bu ilişki kamerama, çektiğim fotoğraflara yansıdı

Meksika’dan fotoğraflar: Atına binmemiş güzel insanlar – Levent Kanik

“O iyi insanlar, o güzel atlara bindiler, çekip gittiler”

Yıllar önce Kadıköy’de sokak müziği yapan Latin Amerikalı bir müzisyen ile karşılaştığımda İspanyolca bir şeyler “söyleyebilecek” olmak beni epey heyecanlandırmıştı. İnti İllimani ve Victor Jara’ya olan hayranlığımı dile getirebilmek için büyük çaba sarf etmiştim. Bugün aynı heyecanı Meksika’da hissettim. New York’a geri dönüş zordu, oğlum Deniz’e duymuş olduğum özlem dışında. Güzel deneyimlerim oldu. Samimiyetin bana kapıları açtığını gördüm. Kurmuş olduğum bu ilişki kamerama, çektiğim fotoğraflara yansıdı. Umarım yeni fotoğraflarla yeniden buluşacağız.

Oaxaca, büyülendiğim yer. Meksika City’den sonra ziyaret ettiğim ikinci şehir oldu. Yerli halkın yoğun olarak yaşadığı bir yer bu yüzden kültürel ögeler ön planda.

Bambudan  küçük çantalar hazırlayan güzel insan.

Evinde kaldığım arkadaş ile şehrin dışındaki birkaç yeri ziyaret etmek için yola çıktık. Yol kenarındaki keçi ve koyunları görünce durduk. Arkadaşım keçilerin resmini çekerken ben de yukarıdaki fotoğrafı çektim. Fotoğrafını çektiğim güzel insanın kamera karşısındaki doğallığı beni büyüledi.

Maria, Catalan ressam. Yapmış olduğu resimleri farklı ülkelere giderek sokakta sergiliyor. Benim için iki resmini imzaladı, Oaxaca’da postaneden birini kendi evime, diğerini oğlum Deniz’in evine postaladım.

O güzel insanlardan epeyce var Meksika’da.

Yukarıdaki fotoğraflar, Oaxaca’nım Teotitlan bölgesinden. Bu bölgede yaşayanlar el dokuma halı ve hayvancılıkla uğraşıyorlar. Halıların renkleri doğadan topladıkları ürünlerden ve kaktüsün üzerinde oluşan küfe benzer maddeden elde ediyorlar.

Yukarıdaki fotoğraf aynı bölgeden, Teotitlan. Fotoğraftaki kadın görme yetisini kaybetmiş. Ürünlere dokunarak size bilgi verebiliyor.

Oaxaca’da sokak festivalleri çok yaygın. Yukarıdaki iki fotoğraf bu festivallerin bir tanesinden.

Burada yayımlama fırsatı bulamadığım diğer fotoğraflarımı takip etmek ve fikir alışverişinde bulunmak için Instagram hesabımdan (@ldenizny) ulaşabilirsiniz.

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur