Küçük Şeyler filminin gösterildiği salon sayısı 4’e kadar indirildi

İlk hafta 100 salonda vizyona giren Küçük Şeyler film gösterime girdiği salon sayısı 4’e kadar indirildi. Filmin yönetmeni Kıvanç Sezer, sinema salonlarında filmin afişlerini astırmadığını, seansları iptal edildiğini ve makine bozuk denerek seansın iptal edildiğini belirterek “Adaletsizlik her yerde...” dedi

Küçük Şeyler filminin gösterildiği salon sayısı 4’e kadar indirildi

“Küçük Şeyler”, bir işsizlik krizinin, kentli orta sınıf bir çiftin evliliğini nasıl test ettiğini anlatan bir film. İlk hafta 100 salonda vizyona giren filmin gösterime girdiği salon sayısı 4’e kadar indirildi. Filmin yönetmeni Kıvanç Sezer, sinema salonlarında filmin afişlerinin asılmadığını ve makine bozuk gibi gerekçelerle seansın iptal edildiğini belirterek “Adaletsizlik her yerde…” dedi.

Kıvanç Sezer’in “Küçük Şeyler” filmi, yönetmenin konut üçlemesi’nin ikinci filmi. Üçleme genel olarak emlak sektörü, kentsel rant ve inşaata dayalı büyüme ekonomisinin toplumsal etkilerini mercek altına alıyor.

Serinin ikinci filmi olan Küçük Şeyler, bir beyaz yakalının çalışma yaşamında yaşadığı mobbingi, tüketim toplumunun bir parçası olarak kendini var etme çabasını absürt komedi ile anlatmaya çalışıyor. Filmin başrollerini Alican Yücesoy ve Başak Özcan paylaşıyor.

İlk hafta 100 salonda vizyona giren ve 6 bin 500 kişi tarafından izlenen Küçük Şeyler, sinema salonu sahiplerinin kararıyla 96 salonda vizyondan kaldırıldı. İzleyicilere çeşitli bahaneler sunarak filmi gösterimden kaldıran salon sahipleri, gişe yapabilecek filmlere ve sektörde tekelleşmiş dağıtımcıların filmlerine yer veriyor.

Konu ile ilgili Sendika.Org’a konuşan Küçük Şeyler’in yönetmeni Kıvanç Sezer, salonlarla iletişime geçtiklerini belirterek, salonlarından durumun düzeltildiğine dair geri bildirim aldıklarını ancak bunun ne boyutta olduğunu bilmediklerini söyledi. Sezer, filmin vizyona girmesinden kısa bir süre böyle bir olayın yaşanması dolayısıyla filmin seyirciyle buluşamadığını belirtti.

Sezer, bağımsız sinemanın salonlarda kendine çok kısıtlı yer bulabildiğini kaydederken filmin yalnızca Ankara ve İstanbul’da gösterimde olduğunu belirterek izleyicileri Küçük Şeyler’i izlemeye davet etti ve şunları söyledi:

Sinema salonları daha çok gişe yaptıkları filmlere veya dağıtımcısına sözünü geçiremediği filmleri daha çok oynatıyor. Bu filmlerin afişi öne çıkarılıyor. Şöyle örneklerle karşılaştık. Aynı salonda vizyonda olan iki film var; biri bizim filmimiz diğeri başka bir film. Salona bizim afişimiz asılmıyor. Bunun gibi birçok olayla beraber filmimiz 100 kopyadan 4 kopyaya düştü.

Sinema salonu sahipleri bağımsız filmleri “Bunlara zaten seyirci gelmez” olarak görüyorlar. Salonlar tanıtımlarında bu tarz filmlere yeterince yer almıyor.

Biz de serinin ilk filmi Babamın Kanatları’nda olduğu gibi emek-meslek örgütleri ve demokratik kitle örgütleri ile iletişime geçerek toplu gösterimler yapmaya başladık. Bu örgütlerin ilgi göstermesi ile beraber bu toplu gösterimler sürecek.

“3 bilete bir kitap”

Salon sahiplerinin filme bir nevi ambargo getirmesi sonrası Ankara’da izleyiciler tarafından “3 bilete bir kitap” kampanyası başlatıldı. Sosyal medya üzerinden örgütlenen kampanyada bazı izleyiciler filme gidenlere kitap hediye edeceğini açıkladı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur