“Konyaaltı bakımevinde köpekler öldürülüyor”

Konyaaltı Belediyesi Sokak Hayvanları Sağlık ve Rehabilitasyon Merkezi'nde köpeklerin öldürüldüğünü açıklayan hayvan hakları savunucuları eylem yaptı. Belediye, sabotaj şüphesi üzerinde durulduğunu açıkladı ve özür diledi

“Konyaaltı bakımevinde köpekler öldürülüyor”

Antalya Hayvan Hakları Derneği (AHH) Başkanı Şebnem Ebinç ve hayvan hakları savunucuları, Konyaaltı Belediyesi önünde bir araya geldi.

Ebinç, Konyaaltı Belediyesi Sokak Hayvanları Sağlık ve Rehabilitasyon Merkezinde hayvanlara şiddet uygulandığını anlattı. Geçen yıl bir köpeğin boynu kırılarak öldürüldüğünü, bu sebeple merkezde görevli M.K’nin görevden uzaklaştırıldığını anlatan Ebinç, söz konusu kişinin mahkeme kararıyla görevine döndüğünü belirtti.

“İstediği gibi at koşturuyorlar”

Merkezde M.K’nin göreve başlamasıyla hayvan ölümlerinin yeniden başladığını söyleyen Ebinç, “Veteriner olmadan evinin önünde uyuşturucu iğneyle vurulan sahipli köpek, fazla doz nedeniyle öldü. Sokak hayvanları veteriner olmadan hayvan kurtarma aracıyla toplanıyor. Hayvanlara eziyet devam ediyor. Bu kişi, devlete ve halka ait bu bakımevini, belediye başkanının denetim ve takip yapmaması neticesinde kendi malı gibi görerek istediği gibi at koşturmaktadır” diye konuştu.

Söz konusu görevlinin işine son verilmesini isteyen Ebinç, kimsenin hayvanlara zarar verme hakkının bulunmadığını vurguladı.

Ebinç, bu kişi görevden alınıncaya kadar protestoya devam edeceklerini belirterek, “Belediye Başkanı Semih Esen’den son 3 yılda sahiplenilen, kısırlaştırılan, ölen hayvanların listesini istiyoruz. Eğer Esen bizleri kulak arkası etmeye devam ederse iki ayda bir burada toplanmaya ve merkezin babalarının çiftliği olmadığını tüm Türkiye’ye duyurmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Belediyeden özür

Belediyeden yapılan yazılı açıklamada, Konyaaltı Belediyesi Sokak Hayvanları Sağlık ve Rehabilitasyon Merkezinde meydana gelen hayvan ölümlerinin, hayvanseverleri ve kamuoyunu derinden yaraladığı ifadesi yer aldı. Açıklamada, adli merciler tarafından sürdürülen soruşturmanın şeffaflık ve ciddiyetle yürütüldüğü anlatılarak şöyle denildi:

Olayla ilgili soruşturma başlatıldı. İlk bulgularda ölümlerin bir sabotaj neticesinde gerçekleştiği şüphesi üzerinde duruluyor. Bu üzücü olayda ihmali ve kastı bulunan tüm şahıs ve yetkililer hakkında gereken adli ve idari işlemlerin de yapılacağının bilinmesini isteriz. Her ne olursa olsun, dünyayı paylaştığımız can dostlarımızı gerektiği gibi koruyamamanın mahcubiyetiyle kamuoyundan özür dileriz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur