Kadınlardan  #CoşkunİzciTutuklansın çağrısı: “Şiddetin faili olmayı bırakın”

Kadın Savunma Ağı, evli olduğu kadına şiddet uygulayan ve hakkında kesinleşmiş tutuklama kararı bulunan Coşkun İzci’nin derhal tutuklanması için kampanya başlattı

Kadınlardan  #CoşkunİzciTutuklansın çağrısı: “Şiddetin faili olmayı bırakın”

Kadın Savunma Ağı, yıllardır evli olduğu Coşkun İzci tarafından fiziksel, duygusal, ekonomik ve cinsel şiddete maruz bırakılan kadının kaçmak ve saklanmak zorunda bırakılmasına karşı Coşkun İzci’nin tutuklanması için kampanya başlattı.

Kadın Savunma Ağı tarafında yapılan açıklamada Coşkun İzci’nin mağdur kadının burnunu kırdığı, boğazını kestiği, cinsel hastalık bulaştırdığı ve ölüm tehdit ettiği belirtildi. Kadının, İzci hakkında 20’yi aşkın şikayet başvurusunda bulunduğu, defalarca uzaklaştırma kararı aldığı ancak hakkında tutuklama kararı bulunan İzci’nin halen tutuklanmadığı aktarıldı.

Polis, savcılık, mahkemeler, devlet ne mi yapıyor?

Kadın Savunma Ağı’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Coşkun İzci hakkındaki şikayetlerin çoğuna takipsizlik veriyor, kesinleşmiş tutuklama kararı olan Coşkun İzci’yi hala yakalayamıyor (!), 2018’de açılan boşanma davasında şartları olmasına rağmen tedbir nafakası bağlanmıyor, usul ve yasaya aykırı olarak avukata tebligat yapmayarak davayı açılmamış sayıyor, buna karşı gerekli itirazlara rağmen dosyada hala işlem yapmıyor, kadın arkadaşımızın ve çocuklarının yasal haklarını ve can güvenliğini sağlamıyor.

Soruyoruz: Bizim yaşamak için daha ne yapmamız gerekiyor?

Bir yanda şiddet uygulayan erkekler mesela Coşkun İzci ve 6284’ü gereği gibi uygulamayan, İstanbul Sözleşmesi’ni hiç uygulamayan, şikayetleri geri çeviren, boşanma davasını işlemsiz bırakan, tutuklu olması gereken faili yakalamayan polis, savcılık, mahkemeler, devlet diğer yanda tüm bunlara karşı yalnızlaştırılan ve tek başına mücadele etmesi beklenen kadınlar…  Birçok kadın gibi kadın arkadaşımız da tüm bu şiddete karşı yaşamak için mücadele etmekten vazgeçmedi. Şimdi tek başına değil dayanışmayla, hep birlikte mücadeleyi yükseltmenin zamanı geldi.

Coşkun İzci’nin yakalanması ve cezasını çekmesi için hep birlikte sesleniyoruz:

Biz inatla şiddete karşı yaşamak için mücadele ederken yasaları gereği gibi uygulamayan ve görevlerini yapmayanların, biz öldükten sonra kameralara ne kadar üzgün olduklarını söylemesine tahammülümüz kalmadı. Bu şiddetin faili olmayı bırakın ve Coşkun İzci’yi derhal tutuklayın!

Sendika.Org

 

 

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur