İHD: “Hasta tutsak Cihat Özdemir’in sağlığı tehlikede, infazı ertelensin”

Doktorların ihmali sonucu, erken müdahale edilmediği için troid kanserine yakalanan ve ameliyat için bir yıl sonrasına gün verilen Cihat Özdemir için İHD’de basın açıklaması yapıldı

İHD: “Hasta tutsak Cihat Özdemir’in sağlığı tehlikede, infazı ertelensin”

Cihat Özdemir’e Ses Ol Koordinasyonu, Kırıkkale F Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan hasta tutuklu Cihat Özdemir’in sağlık durumuna ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi’nde basın toplantısı yaptı. Cihat Özdemir’e Ses Ol Koordinasyonu’ndan Umut Deniz, hasta tutuklu Cihat Özdemir’in hayati tehlikesinin olduğunu belirterek infazın ertelenmesi talebinde bulundu.

Doktor ihmali kanser yaptı

Deniz, Özdemir’in 2000 yılından bu yana politik nedenlerle hapiste ve ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edildiğini söyledi. Deniz, Özdemir’in sağlık durumu hakkında şunları aktardı:

Cihat yaklaşık bir buçuk yıl önce rahatsızlıklarından dolayı hapishane doktoruna gidiyor ve doktor kendisini tiroit kanseri şüphesiyle Tip Fakültesi Hastanesine sevk ediyor. Burada yapılan muayenede tiroit bezinde 19×11 ebadında bir nodül tespit ediliyor ve kendisi ameliyat talebiyle bu defa Yüksek ihtisas Hastanesine sevk ediliyor. Bu süreçte de nodül hızla büyüyor ve 19×22 ebatlarına varıyor.

Yüksek ihtisastaki doktorlar Cihat’ı ameliyat etmek yerine, ‘Bunlar herkeste olan şeyler, bir şey olmaz’ diyerek geri gönderiyorlar. Rahatsızlıkları devam eden Cihat bu bir buçuk yıllık süreçte teşhis konulması ve tedavi edilebilmesi için mücadele ediyor. Ve sonunda bir ay önce yapılan muayene sonucunda kendisinde boğaza yayılmış tiroid bezi kanseri teşhisi konuyor. Ancak maalesef kanser beyne ve böbreklere de sıçramış durumda. Bir buçuk yıl önce rahatça tedavi edilebilecek bir hastalık bugün Cihat’ın hayatını tehdit eden bir aşamaya gelmiştir. Cihat 3 Aralık günü hayati tehlikesi büyük ilk ameliyatına girecek. Tiroit bezi, civar lenfler temizlenecek. Bir ihtimal ses telleri büyük zarar görecek ve konuşamayacak. Vücutta bulunan ciğer tümörler için Cihat’a bir yıl sonrasına randevu verilmiş! Bu insan aklıyla dalga geçmektir.

Özdemir’in sağlığı konusunda sorumluluğu olanlara karşı hak mücadelesi vereceklerini söyleyen Deniz, “Şimdi daha yakıcı olan şey Cihat’ın tedavi sürecinin sağlıklı koşullarda ve ailesinin, arkadaşlarının yanında geçirebilmesi için infazının ertelenmesi talebidir. Sizlerden bu talebimize destek olmanızı bekliyoruz” dedi.

“İnfazı ertelensin”

Deniz, Özdemir’in tedavi sürecinin sağlıklı koşullarda ve ailesinin, arkadaşlarının yanında geçirebilmesi için infazının ertelenmesi talebinde bulunduklarını belirterek, “Sizlerden bu talebimize destek olmanızı bekliyoruz. Unutma, dayanışma yaşatır!” sözlerini kullandı.

Açıklamada söz alan Özdemir’in annesi Ayşe Özdemir, “Oğlum kanser hastası, 78 yaşındayım, görüşüne gidemiyorum, çocuğumun dışarı çıkmasını istiyorum. Çocuğum hasta vicdanlarına bırakıyorum başka söyleyecek bir şey bulamıyorum” diye konuştu.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur