Gentes işçileri Cezayir Başkonsolosluğu önündeydi: “Hakkımız olanı istiyoruz”

Maaşlarının ödenmesi için Cezayir hükümetine seslenen Gentes işçileri, “Aksi takdirde Gentes işçisi hakları için başlattığı mücadeleyi büyütecek ve emeğini sömüren patrona ve ona kol kanat gelen tüm yetkililerden hesap soracaktır” dedi

Gentes işçileri Cezayir Başkonsolosluğu önündeydi: “Hakkımız olanı istiyoruz”

Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Gentes Şirketler Grubu’nun Cezayir’deki otel şantiyesinde çalışan ve aylardır maaşları verilmediği için şirketin Bakırköy’deki Dünya Ticaret Merkezi’nde bulunan genel merkezi önünde oturma eyleminde olan işçiler, bugün (9 Aralık) Cezayir Başkonsolosluğu önünde basın açıklaması yaptı. İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası (İYİ-SEN) üyesi 23 işçi, 20 gündür süren eyleminde bir kere de konsolosluk önünden halklarını talep etti.

MAAŞLARINI ALAMAYAN GENTES İŞÇİLERİ: “HAKLARIMIZI ALANA KADAR BURADAYIZ”

“Gentes ücretlerimizi gasp ediyor” pankartının açıldığı eylemde sık sık “İnşaat işçisi köle değildir” ve “Ücret haktır gasp esilemez” sloganları atıldı. Gentes işçilerine destek için Türkiye Komünist Hareketi de eyleme katıldı.

“Bizi aylardır oyalıyorlar”

İşçiler adına açıklamayı Murat Furtuna okudu.  Gentes isçisi Furtuna, birikmiş ücretlerinin ödeneceği sözü verilerek Cezayir’den Türkiye’ye altı ay önce geldiklerini hatırlattı. Gentes Şirketler Grubu’nun işçileri oyaladığını söyleyen Furtuna, “Firma geçen altı aylık sürede biz işçilerin alacaklarını her defasında ödeyeceğinin sözünü vererek aylarca bizleri oyaladı ve içerde kalan maaşlarımızı ödemedi. Ücretlerimiz gasp edildiği gibi aylardır patronun kayıtsız davranışlarına şahit olduk. Memleketimizi ve ailemizi geride bırakmak zorunda kalan insanlık dışı koşullarda ekmek parası kazanmak için çalışan biz işçiler, patronlar tarafından sömürünün esiri haline getiriliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Cezayir hükümeti de sorumlu”

Patronların inşaat işçilerinin emeğini ve alın terini baskıyla oyalayarak gasp etmeye çalıştığını ifade eden Furtuna, sözlerine şöyle devam etti:

Biz işçiler köleliğe, yoksulluğa mahkûm olmayacağız. Hakkımız olanı istiyoruz. Hakkımız almak için günlerdir Gentes Şirketi’nin genel merkezi önünde haklarımız için direniyoruz. Bugün de Cezayir Konsolosluğunun önüne gelerek Cezayir devletine çağrı yapıyoruz. Biz Cezayir Turizm Bakanlığı’nın hastane şantiyesinde Gentes Şirketler Grubu bünyesinde çalıştık.  Cezayir topraklarında emeğimizi, alın terimizi döktük ücretlerimizin gasp edilmesinde Cezayir devletinin de sorumluluğu vardır.

“Yetkililerden hesap soracaktır”

Gentes’in Cezayir devletinden alacağı hakkedişten inşaat işçilerinin tüm ücretleri ödenmesi talebinde bulunan Furtuna, “Aksi takdirde Gentes işçisi hakları için başlattığı mücadeleyi büyütecek ve emeğini sömüren patrona ve ona kol kanat gelen tüm yetkililerden hesap soracaktır” dedi.

“Eylemimiz büyüyecek”

Ardından söz alan İYİ-SEN Genel Başkanı Ali Öztutan Cezayir’de aynı zamanda Kayı İnşaat işçilerininse alacakları için direndiğini hatırlatarak, “Kayı İnşaat işçilerinin grevi bırakmaları için tehdit eden Cezayir hükümetini uyarıyoruz. Hem Kayı İnşaat hem de Gentes işçilerinin alacakları bir an önce ödensin. Gentes önünde başlattığımız eylemimizi Türkiye’nin her yerine yayacağız” ifadelerini kullandı.

Dünya Ticaret Örgütü önündeki eylemlerini sonlandıran işçiler Kayseri, Hatay, Bursa ve Niğde’de aileleriyle birlikte eylemlerine devam edecek.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur