DİSK, Ankara, Ege ve Trakya’dan haykırdı: “İnsan onuruna yaraşır asgari ücret”

DİSK, milyonlarca işçiyi ilgilendiren 2020 asgari ücreti tespit sürecine ilişkin yürütülen “İnsan Onuruna Yaraşır Asgari Ücret: 3200TL Net!” kampanyası için meydanlardaydı

DİSK, Ankara, Ege ve Trakya’dan haykırdı: “İnsan onuruna yaraşır asgari ücret”

DİSK, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun asgari ücret belirleme toplantısından önce Ulus Heykel Meydanı’nda de basın açıklaması yaptı.

Dev Maden-Sen Ankara Bölge temsilcisi Tayfun Görgün, “Milyonlarca işçiyi ilgilendiren asgari ücret 3 bin 200 TL olması gerekirken Türkiye’de 10 milyon kişi asgari ücret civarında bir ücret ile çalışıyor, bir milyon 800 bin kişi ise asgari ücrete bile ulaşamıyor” dedi.

Görgün, “Hazine ve Maliye Bakanı asgari ücreti bu şekilde belirleyeceklerini, 2020 için hedefledikleri enflasyonu da yüzde 8,5 olarak açıkladığını devletin yıllardır “ekonomi büyüdü” diye övündüğünü ancak işçilere büyümeden pay verilmediğinin krizin kapıya dayandığında ise  işçilerin ücretlerini düşürmeye çalışıyorlar” dedi.

Ekonomik kriz karşısında ücretiyle yaşayan milyonları korumanın yolu, asgari ücreti insan onuruna yaraşan bir düzeye çekmekten geçmektedir” diyerek talepler şu şekilde sıralandı:

  • Asgari ücret hesabında uluslararası standartlara uyulmalı; sadece işçinin kendisi değil, ailesi de esas alınmalıdır.
  • Asgari ücret toplu pazarlık yoluyla saptanmalı. Asgari ücretin tespitinde bütün işçi konfederasyonlarına katılım hakkı sağlanmalı, uyuşmazlık halinde grev hakkı olmalıdır.
  • TÜİK hesabı asgari ücret saptanmasında alt sınır olmalıdır.
  • Asgari ücret Asgari Geçim indirimi hariç, net olarak hesaplanmalıdır.
  • Asgari ücretten vergi alınmamalı, ücretlerin asgari ücret kadar kısmından gelir vergisi kesintisi yapılmamalıdır.
  • Asgari ücret artışı hedeflenen enflasyona göre belirlenemez. Asgari ücret belirlenirken, gerçekleşen enflasyon, geçim koşulları ve milli gelir artışı dikkate alınmalıdır.
  • İnsan onuruna yaraşan bir ücret, bu ülkenin tüm değer ve güzelliklerini üretirken herkes için bir lütuf değil, haktır! Asgari ücret net 3200 TL olmalıdır.

Daha sonra DİSK üyeleri hazırlamış oldukları bildirileri Ulus Meydanı’nda ve Ulus civarındaki tüm sokaklarda dağıtarak eylemlerini sonlandırdılar.

Trakya: Ücretleri baskılayarak işsizliği önleyemezsiniz

Trakya’da ilk eylem Pazartesi günü Tekirdağ Bedesten Park önünde yapıldı. DİSK Genel Sekreteri Cafer Konca, insan onuruna yaraşır bir asgari ücret için, asgari ücretin vergi dışı bırakılması için ve asgari ücretin AGİ hariç tespit edilmesi için mücadelenin ülke çapında sürdüğünü belirtti.

Tekirdağ

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’da basın açıklamasında işsizlikteki artışın düşük ücret politikalarına gerekçe olarak gösterildiğini hatırlatarak şunları söyledi: “İşsizliği önlemenin yolu ücretleri düşürmek değildir. Ücretleri baskılayarak işsizliği önleyemezsiniz”

Edirne

Tekirdağ’ın ardından ikinci basın açıklaması Edirne Saraçlar Caddesinde gerçekleştirildi. Buradaki açıklamaya da DİSK üyesi sendikalar kitlesel ve coşkulu bir biçimde katıldı. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu burada yaptığı açıklamada “Asgari ücret milyonların meselesidir, asgari ücret memleket meselesidir! İnsan onuruna yaraşır bir asgari ücret istiyoruz” dedi.

Tekirdağ ve Edirne’nin ardından bugün de (17 Aralık) Kırklareli’nde sokağa çıkan DİSK, kitlesel olarak bildiri dağıttı.

İzmir: Çarşıda pazarda fiyatlar uçuyor

İzmir’de DİSK’li işçiler Kemeraltı girişinde toplanarak ekonomik durumu boş tencere ve temel gıda maddelerinin fiyatlarıyla anlattı. DİSK’liler hayat pahalılığına dikkat çekmek amacıyla, vatandaşlara temel gıda maddeleri ile elektrik, doğalgaz, akaryakıt gibi sabit harcamalardaki son fiyat artışları ile ilgili açıklama yaptı.

 

Burada basın açıklamasını yapan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı şunları söyledi: “Asgari ücret meselesi bu ülkede ücret gelirleriyle yaşayan milyonların meselesidir. Memleket meselesidir. Bizler krizle boğuşuyoruz, çarşıda pazarda fiyatlar uçuyor. Yıllardır büyümeden pay alamayan çalışanlar, emekliler zamlarla ve vergilerle krizin faturasını ödüyor. Bütün bu gerçekler karşısında ülkeyi yönetenler patronların istediğini yapıyor”

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur