#CerenÖzdemir davası: Sanık akıl sağlığının tespiti için Adli Tıp Kurumu’na sevk edildi

Üniversite öğrencisi Ceren Özdemir’in katili Özgür Arduç hakkında açılan davanın ikinci duruşması Ordu Adliyesi’nde görüldü. Savcı sanığın ceza sorumluluğunun olup olmadığının tespit edilmesi için Adli Tıp Kurumu'na sevk edilmesini talep etti. Sanık Adli Tıp Kurumu’na sevk edilerek duruşma ertelendi

#CerenÖzdemir davası: Sanık akıl sağlığının tespiti için Adli Tıp Kurumu’na sevk edildi

Ordu’da üniversite öğrencisi Ceren Özdemir’i evinin önünde bıçaklayarak öldüren Özgür Arduç’ın yargılandığı davanın ikinci duruşması görüldü. Sanık Arduç can güvenliği olmadığı gerekçesiyle davaya katılmazken ifadesi SEGBİS aracığıyla alındı. Savcı sanığın ceza sorumluluğunun olup olmadığının tespit edilmesi için Adli Tıp Kurumu’na sevk edilmesini talep etti. Sanık Adli Tıp Kurumu’na sevk edilerek duruşma ertelendi

Önüme kim çıkarsa öldürecektim

İfadesini “akıl sağlığının yerinde olmadığı” savunması üzerine kuran Arduç, açık cezaevinden çıktığında karşısında kim çıkarsa öldüreceğini belirtti. Ceren Özdemir’den önce de başkasını takip ettiğini belirten katil zanlısı, o kişinin karakola girmesiyle vazgeçtiğini aktardı.

Karakolda verdiği ifadeyi işkence altında verdiğini ve kabul etmediğini belirten Arduç, “Ben halk tarafından linç edildim. O yüzden öyle ifade verdim. Benim aklı sağlığım yerinde değil. Dışarıda insanlara kötülükler yapmak istiyorum” ifadelerini kullandı. Özdemir’in kendisini fark ettiğini belirten katil zanlısı olayı şu sözlerle anlattı: “Ceren beni fark etti o yüzden Metin diye birini tanıyor musun diye soracaktım. Metin dedim ve 2 kere bıçakladım ve kaçtım.”

Dışarı çıkarsa yine suç işleyeceğini söyleyen Arduç’un, “Öldürme arzusu elimde olan bir şey değil. Pişmanım, beni tedavi ettirin” sözlerine savcı “Ben sana ‘Tedavi olmak ister misin?’ dediğimde, sen ‘Olmak istemiyorum’ diyordun” diyerek tepki gösterdi.

“Ceren şimdi Türkiye’nin çocuğu”

Özdemir’in annesi beyanında “Bu dava benim davam değil. Ceren benim çocuğumdu. Şimdi Türkiye’nin çocuğu” ifadelerine yer verirken, Özdemir ailesinin avukatı Arduç’un canavarca hisle kasten öldürme suçundan cezalandırılmasını talep etti.

Sanık Adli Tıp Kurumu’na sevk edildi

Savcılık mütalassında  “Cezai sorumluluğunun olduğuna dair raporların da göz önüne alarak, Adli Tıp Kurumu’ndan rapor alınması amacıyla sevk edilmesini ve tutukluluğun devamını istiyoruz” dedi. Özdemir’in avukatları “Baroların katılma talebinin savcılık tarafından reddedilmesini kabul etmiyoruz.Aynı zamanda bizlerin,katil için  adli tıp raporu alınması yönünde herhangi bir talebi yoktur” dedi.

Mahkeme ara karar vererek duruşmanın 20 Ocak saat 10.30’a ertelenmesine karar verildi. Kararda baroların ve kadın örgütlerini davaya katılma talebi reddedilerek, sanık, akıl sağlığının yerin de olup olmadığına dair rapor için adli tıp’a sevk edildi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur