Bağdat’ta eylemciler açlık grevine başladı: “İstediğimiz gibi bir seçim kanunu kabul edilsin”

Bağdat'ta açlık grevine başlayan eylemciler sosyal medyadan yaptıkları paylaşımlarda "yeni bir seçim kanunu" istediklerini belirterek tüm Iraklıları açlık grevine davet ettiler. 3 aydır Tahrir Meydanı'nda hükümet karşıtı protesto düzenleyen eylemciler, "işsizliğin azaltılmasını, yolsuzlukların son bulmasını ve halka daha iyi kamu hizmeti verilmesini" talep ediyor

Bağdat’ta eylemciler açlık grevine başladı: “İstediğimiz gibi bir seçim kanunu kabul edilsin”

Irak’ın başkenti Bağdat’taki Tahrir Meydanı başta olmak üzere ülkenin güney kentlerinde protesto gösterilerini sürdüren Iraklılar, ağızlarını bantlayarak açlık grevine başladıklarını duyurdu.

Eylemciler, sosyal medyadan yaptıkları paylaşımlarda “yeni bir seçim kanunu” istediklerini belirterek tüm Iraklıları açlık grevine davet ettiler.

Açlık greviyle parlamento üzerinde baskı oluşturup talepleri doğrultusunda bir seçim kanununun çıkarılmasını hedeflediklerini belirten eylemciler şu ana kadar taleplerinin karşılanmadığını da ifade ettiler.

Krdnews’te yer alan habere göre, açlık grevine başlayan Iraklılar yeni seçim yasasının onaylanmaması, istenilen şartlarda bağımsız bir isme hükümeti kurma görevinin verilmemesi ve diğer taleplerin yerine getirilmemesi durumunda açlık grevlerini sürdüreceklerini ifade ediyor.

Tahrir’deki gösteriler 3 aydır devam ediyor

Tahrir Meydanı’nda 3 aydır devam eden protestolara üniversite öğrencilerinden destek gelirken, ülkenin güneyindeki birçok ilde de grev başlatıldı. Necef kentinde grev başlatan öğrenciler, üniversitenin kapısı önünde çadırlar kurarken, bazı devlet dairelerinde de mesai yapılmadı.

Genel grev ilan edilen Divaniye kentinde ise eylemcilerin, sağlık hizmet kurumları dışındaki tüm devlet dairelerini kapattığı öğrenildi.

Bunun yanı sıra, Irak Yüksek Bağımsız İnsan Hakları Komiserliği Üyesi Ali Bayatlı, ülkede 1 Ekim’den bu yana devam eden hükümet karşıtı gösterilere katılan 26 kişinin suikast sonucu öldürüldüğünü duyurdu.

3 aydır Tahrir Meydanı’nda hükümet karşıtı protesto düzenleyen eylemciler, “işsizliğin azaltılmasını, yolsuzlukların son bulmasını ve halka daha iyi kamu hizmeti verilmesini” talep ediyor.

Fotoğraflar: Anadolu Ajansı

İlgili haber:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur