Ankara’da kadınların danslı eylemine polis saldırısı: 10 kişi gözaltına alındı

Şilili kadınların kadına yönelik şiddeti protesto ettiği koreografiyi Kızılay’da sergilemek isteyen Ankara Kadın Platformu'ndan kadınlara polis saldırdı. Las Tesis dansının sözlerinde "suç teşkil eden ifadeler" olduğunu iddia eden polis 10 kişiyi gözaltına aldı

Ankara’da kadınların danslı eylemine polis saldırısı: 10 kişi gözaltına alındı

Farklı coğrafyalarda ortak sorunları yaşayan kadınların protesto biçimi halini alan ve kadına yönelik cinsel saldırı, istismar ve şiddeti protesto için Şilili kadınların başlattığı Las Tesis dansı, İstanbul’dan sonra Ankara’da da yapıldı. Eylem için Güvenpark’a çağrı yapan Ankara Kadın Platformu, parkın polis tarafından kapatılması üzerine, eylemi Kızılay AVM önünde yaptı. Kadınlar, protesto için yazılan sözlerin İspanyolca ve Türkçesini söyleyerek dans etti.


Kadınların danslı protestosunu “kanunsuz” olduğunu iddia eden ve dans sırasında okunan bazı sözlerin suç teşkil ettiğini öne süren polis, kadınlara dağılmalarını söyledi. Dans etmeye devam eden kadınlara saldıran polis, 1’i gazeteci olmak üzere 10 kişiyi gözaltına aldı. Polis gözaltına alınanları kabahatler kanununa göre 320’şer lira para cezası kestikten sonra serbest bıraktı.

Las Tesis yayılıyor

Şilili feminist grup Las Tesis’in, kadın cinayetleri, cinsel saldırı ve istismar olaylarını protesto için 25 Kasım’da Şili Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Bakanlığı önünde gerçekleştirdiği danslı protesto, bazı Avrupa ülkelerine de yayılmıştı. Aynı protesto İstanbul’da yaşandığında da kadınlara saldıran polis çok sayıda kadını gözaltına almıştı.

href=”/2019/12/kadikoyde-polis-kadinlarin-gosterisine-saldirdi-571416/

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur