AKP destekli Suriyeli cihatçılar Libya’da

AKP destekli Suriyeli cihatçılar, Trablus merkezli İhvancı hükümete destek için Libya’da. Suriyeli cihatçılar, Trablus’un güneyinde devam eden çatışmalarda yer almaya başladı

AKP destekli Suriyeli cihatçılar Libya’da

Libya’daki iç savaşın Trablus merkezli İhvancı (Müslüman Kardeşler) tarafı olan “Ulusal Mutabakat Hükümeti”nin (UMH) yardım çağrısı sonrası Saray-AKP iktidarı ilk adımı attı, Suriyeli cihatçıları bölgeye yolladı.

Trablus’un güneyinde UMH güçleri ile Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu arasında yaşanan çatışmalarda yer alan Suriyeli cihatçılar, bölgeden görüntüler yayımladı.

Sosyal medyada paylaşılan bir videoda, kaydı gerçekleştiren Suriyeli cihatçı “ÖSO, İslam’ı savunmak için Libya’da” diyor ve çatışmalara katılan arkadaşlarını gösteriyor.

Ne olmuştu?

Türkiye’yi adım adım Libya’daki iç savaşa sürükleyen Saray-AKP iktidarı, Trablus merkezli İhvancı hükümetin askeri destek çağrısının ardından Libya tezkeresi için Ocak ayını işaret etmişti.

AKP’nin ayrıca, Suriyeli cihatçıları Libya’ya göndereceğine dair haberler basına yansımıştı.

Middle East Eye, Libya’da konuşlandırılacak cihatçı gruplar arasında Sultan Murat Tümeni, Sukur’uş Şam (Şam’ın Şahinleri) ile İhvan bağlantılı Feylak’uş Şam’ın (Şam Kolorduları) bulunduğunu ve cihatçılara Feylak’uş Şam’ın liderlik edeceğini bildirmişti.

İlgili içerikler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur