KESK, TMMOB ve TTB’den Fatih Portakal’a tepki: “Küstahlık yaygın bir davranış biçimi halini almış”

Fatih Portakal'ın sunduğu FOX TV Ana Haber bülteninde DİSK'i hedef alarak "ihanetle" suçlamasına tepki gösteren KESK, TMMOB ve TTB, "Televizyoncu olması Fatih Portakal'a DİSK'e hakaret etme hakkı vermez" dedi

KESK, TMMOB ve TTB’den Fatih Portakal’a tepki: “Küstahlık yaygın bir davranış biçimi halini almış”

KESK, TMMOB ve TTB, Fatih Portakal’ın sunduğu FOX TV Ana Haber bülteninde DİSK’i hedef alan ifadeler ile ilgili “Televizyoncu olması Fatih Portakal’a DİSK’e hakaret etme hakkı vermez” başlıklı ortak açıklama yaptı.

Açıklamada, “Ülkemizde ‘küstahlık’ yaygın bir davranış biçimi halini almış durumda. Birçok kurumda ve kişide sıradan bir alışkanlık haline gelen bu ‘tutumun’ çok izlenen televizyonculardaki yansıması demokrasi kültürü açısından kaygı vericidir” denildi.

Türkiye’deki iktidar odaklarının dışında kalanları “Hain, terörist, bozguncu, çapulcu” olarak yaftalayan dili ve söylemi televizyon haber sunucularında da yansımasını bulduğu kaydedilen açıklamada, “Yandaş medya çöplüğüne dönüşmüş olan ülkemizde eleştirel habercilerin işçiler adına, halk adına, kamuoyu adına hesap sorması saygıdeğer bir tutumdur” diye vurgulandı.

Açıklamanın şu ifadelere yer verildi:

Ülkemizde “küstahlık” yaygın bir davranış biçimi halini almış durumda. Birçok kurumda ve kişide sıradan bir alışkanlık haline gelen bu “tutumun” çok izlenen televizyonculardaki yansıması demokrasi kültürü açısından kaygı vericidir.

Ülkemizdeki iktidar odaklarının hakikati yok sayıp kendi fikirlerinin mutlak gerçeklik halinde algılanmasını isteyen ve bunun dışında kalanları “Hain, terörist, bozguncu, çapulcu” olarak yaftalayan dili ve söylemi her mikro iktidar alanında olduğu gibi, televizyon haber sunucularında da zaman zaman yansımasını buluyor.

Yandaş medya çöplüğüne dönüşmüş olan ülkemizde eleştirel habercilerin işçiler adına, halk adına, kamuoyu adına hesap sorması saygıdeğer bir tutumdur.

Ancak, işçiler için kılını kıpırdatmayan, hükümetin verdiği rakamın altında memur ücret artış oranına onay veren, ne üyesi olan işçiler ne de ülkedeki mağdurlar için tek bir eylem ve söylemi olmayan konfederasyonların  “dokunulmaz” olduğu ülkemizde;  FOX TV Ana Haber Sunucusu Fatih Portakal’ın  emeğin hakları için verdiği tavizsiz mücadeleden en baskıcı dönemlerde bile asla vazgeçmeyen, bu uğurda bedel ödemekten kaçınmayan DİSK’i  hedef alması,   milyonların izlediği ekranlardan “hainlikle” yaftalamaya çalışılması “kişisel fikir, kişisel yorum” ile izah edilemez.

KESK, TMMOB ve TTB olarak yıllardır emek ve demokrasi mücadelesinde yol arkadaşlığı yaptığımız, kurulduğu günden bu yana Türkiye’deki sınıf mücadelesinin, emek hareketinin, toplumsal mücadelenin en önemli dinamiklerinden birisi olan, DİSK’ i hedef alan bu tür itibarsızlaştırma ve hedef saptırma  girişimlerine de  birlikte karşı duracağız.

DİSK’e selam olsun, Türkiye işçi sınıfına selam olsun!

Yaşasın sınıf dayanışması, yaşasın örgütlü mücadelemiz!

Ne olmuştu?

20 Kasım 2019 günü FOX TV Ana Haber bülteninde DİSK’in işçi sınıfına “ihanet” etmekle itham etmişti. Portakal’ın ithamına yanıt veren DİSK yaptığı açıklamada, “‘İhanet’ hiçbir DİSK’linin kabul edemeyeceği, eleştiri sınırlarını aşan bir ifadedir. Habere konu olan ‘Valfsan’ işçileri başta olmak üzere binlerce işçi işten çıkarılma ya da tazminatlarını alamama gibi mağduriyetler yaşamaktadır. DİSK ve DİSK üyesi sendikalarımızın mücadelesi, tek bir işçinin bile işsiz bırakılamadığı, emeğinin hakkı olan ücret, tazminat ve sosyal haklarını eksiksiz alabildiği bir ülke yaratmak içindir” ifadesi kullanmıştı.

href=”/2019/11/diskten-fatih-portakalin-ihanet-aciklamasina-yanit-569904/

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur