“Ekonomik krizin faturası yaşlılara ve engellilere kesiliyor”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis Genel Kurulunda, Bakan’ın inkar ettiği fakat tarafına bu konuda sık sık gelen “65 yaş maaşım kesildi”, “engelli aylığım kesildi” şeklindeki şikâyetleri gündeme getirdi

“Ekonomik krizin faturası yaşlılara ve engellilere kesiliyor”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Güler, kendisine gelen engelli ve 65 yaş maaşlarının kesildiğine yönelik şikayetleri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt’e sormuş, bakan böyle bir uygulamanın olmadığı cevabını vermişti. Cevaba ilişkin Meclis Genel Kurulu’nda söz alan Gürer, Seçim bölgesi Niğde’de çok sayıda yurttaşın bu durumdan mağdur olduğunu belirtti.

“Bakan, ‘Böyle bir uygulama yok’ dedi ama…”

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer,  Niğde Merkez Edikli, Ulukışla Beyağıl ve Alihoca köylerinde isim isim bu kişileri saptadığını Genel Kurul’da dile getirerek, “Bununla ilgili, Çalışma Bakanına bir soru önergesi verdim. 65 yaş maaşı ve engellilerin maaşlarının neden kesildiğini sorduğumda, Sayın Bakan böyle bir uygulamanın bulunmadığını ifade etti ancak Edikli, Beyağıl, Alihoca köylerinde isim isim bu kişileri saptadım. Niğde merkezle birlikte kendisine isimlerle soru önergesini tekrar yönettim. Şu ana kadar bu konuda bir yanıt alamadım. 65 yaş maaşını yıllardır alan, engelli olarak yıllardır maaş alanların maaşlarının kesilmesi kabul edilebilir bir durum değildir. Bu nedenle, Başkanlığınız tarafından sorularımızın yanıtlanması yönünde girişimde bulunulmasını talep ediyorum” ifadelerini kullandı.

 “65 yaş maaşı almak için uygunluk kriterlerinin yeniden düzenlendiği doğru mu?”

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk’un yanıtlaması istemiyle verdiği önergede “Niğde ilinin pilot bölge seçildiği 65 yaş maaşı almak için uygunluk kriterlerinin yeniden düzenlendiği ve bu nedenle birçok kişinin maaşlarının kesileceği doğru mudur? Konuyla ilgili düzenleme yapılmış mıdır?” diye sormuştu.

“Herhangi bir düzenleme yapılmadı”

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, verdiği yanıtta “2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamındaki yaşlı yardımlarından yararlanma kriterleri ile ilgili herhangi bir düzenleme yapılmamış olup bu şekilde bir çalışma bulunmamaktadır” dedi.

Ömer Fethi Gürer ise konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamada, Bakan Selçuk’un, 65 yaşını doldurmuş kişiler için yeni bir düzenleme yapılmadığını ifade ettiğini ancak, 2018 yılında yapılan düzenleme ile Niğde’de engelli ve 65 maaşı kesilen çok sayıda kişinin kendisini aradığı bilgisini verdi.

“Çocukların sana bakabilir”

Gürer açıklamasının devamında; 72 yaşında, 20 yıl yeşil kart ile yaşamış maaşı Refik Özkal isimli vatandaşın maaşı kesilenlerden sadece birisi olduğunu belirtti. Gürer, Özkal ve kendisine bilgi veren diğer vatandaşların durumuna dair “65 yaş maaşı bağlanmış, şimdi ise aldığı 600 lira da kesilmiş. ‘Mağdurum’ diyor. 9 çocuğu var. Kendi ifadesi ‘Çocukların sana bakabilir’ diye maaşı kesilmiş. Diyor ki, ‘Ben eşim ile yaşıyorum. Bu maaş ile geçiniyordum. Şimdi maaşım kesildi diye maaş vermediler.’ Mağdur olduğunu söyleyen diğer kişi Mehmet Balcı, yüzde 79 engelli raporu var. O da mağduriyet yaşayanlardan. ‘Yüzde 79 oranla biz engelli sayılmıyoruz. Mağduruz’ diye dert yanıyor. Diğer bir mağdur ise Sakine Yılmaz, 65 yaş yaşlılık aylığı alırken aniden çocuklarının maaşı var diyerek maaşı kesilmiş” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur