Roboski İçin Adalet Girişimi: Roboski devletin ve iktidarın sınavıdır

Roboski Katliamı'nın 94’üncü ayında Roboski İçin Adalet Girişimi’nin yaptığı açıklamada “Roboski, devletin ve iktidarın sınavıdır. Bu topraklarda barışın ve adaletin yolu, mutlaka ve önce Roboski’den geçecektir” denildi

Roboski İçin Adalet Girişimi: Roboski devletin ve iktidarın sınavıdır

Roboski İçin Adalet Girişimi, Roboski Katliamı’nın 94’üncü ayında İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Roboski İçin Adalet Girişimi üyesi Tanju Gündüzalp tarafından yapılan açıklamada, “Bir katliamın cezasız bırakılmasının, hukuki olarak tüm yargı yollarının kapatılmasının, devlet olarak böyle bir katliamı örtmenin nasıl bir açıklaması olabilir ki?” diye soruldu.

AİHM, ailelere bir travma daha yaşatmıştır

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Roboski Katliamı’na dair 9 Ocak 2012 tarihinde başlayan 21 Nisan 2018’e kadar süren hukuk mücadelesine değinen Gündüzalp, “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin ‘iç hukuk yolları tamamen tüketilmemiştir, ben bu davaya bakmam’ kararı ile bir travma daha yaşayan aileler ve bizler, bu katliamın ve cezasızlığın peşini bırakmayacağız. Dün de, bugün de işlenen suçlar karşısında cezalandırma gerçekleşmiyor, adalet sağlanmıyor. Ülkenin yargı sisteminin garantisi olması gereken Anayasa Mahkemesi’nin basit gerekçelerle bakmadığı dava, mutlaka yeniden görüşülecek” ifadelerini kullandı.

“Roboski’ye  adalet gelmeden Türkiye’ye adalet gelmez” diyen  Gündüzalp, “Roboski, devletin ve iktidarın sınavıdır. Bu topraklarda barışın ve adaletin yolu, mutlaka ve önce Roboski’den geçecektir” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur