Mehmet Ayvalıtaş davasında sanıklara beraat

Gezi Parkı eylemlerinde yürüyüş sırasında bir arabanın kalabalığa dalması sonucu hayatını kaybeden Mehmet Ayvalıtaş'ın ölümüyle ilgili 24. duruşmasında sanıklara beraat etti

Mehmet Ayvalıtaş davasında sanıklara beraat

İstanbul Ümraniye’de Gezi Parkı eylemleri sırasında yapılan yürüyüşte bir arabanın çarpması sonucu hayatını kaybeden Mehmet Ayvalıtaş’ın ölümüyle ilgili davanın 24. duruşmasında sanıklara beraat etti.

Davacı Mustafa Kartal ve Seyit Kartal’ın avukatı Sevgi Evren sanık Cengiz Aktaş’ın gerekçe göstermeden duruşmaya katılmadığını belirtti. Evren dava hakkında verilen mütalaanın kabul edilemez olduğunu belirterek davanın 7 yıldır sürdüğünü ve ne kadar yol alındığının soru işareti olduğunu kaydetti.

Evren sanıkları haklı gösteren bilirkişi raporların taraflı ve eksik olduğunu da söyleyerek ” Kazanın yaşandığı gün iki polis memurunun tuttuğu tutanak 6.5 yıl boyunca göz ardı edildi” dedi.

Eksik inceleme yapılmış, bu haliyle verilen mütalaa kabul edilebilir bir tarafının olmadığına dikkat çeken Evren, “6.5 yıldır çabalıyoruz siz çaba sarf ediyorsunuz. Bu kadar süre zarfında gerçeği ortaya çıkarmıyorsak hepimiz gidip evimize oturalım, başka işler yapalım” ifadelerini kullandı.

Avukat Evren raporlardaki eksikliklerin giderilmesini yeni bir bilirkişi raporu hazırlanmasını ve dinlenmeyen tanıkların dinlenmesini talep etti. Avukat Rana Gedişkaya sanık taksi şoförü Cengiz Aktaş’ın taksi sürücülüğü yapıp yapamayacağının belirlenmesi için psikoteknik rapor alınmasını istedi.

Baba Ali Ayvalıtaş “Tam 6.5 yıl geçti. Oğlum asker olacaktı. 80 km ile gittiğim halde karınca ezmiyorum. Yuvasını kuracak, insanlığa hizmet edecekti. Biz haram yemeyiz. Yürüyüşe katıldı. Bu suç mu? Sizden ricam size güveniyorum. Tutuklayın bunları. Çocuklarım öldürüldü. Eşim hayatını kaybetti. Allaha sığınıyorum “ dedi.

Sanık Görkem Demirbaş’ın avukatı Yalçın Tura “Güvenlik önlemi alınmış olsaydı, ne o genç ölecek ne de bu dava görülecekti. Biz yeni bir rapor alınması konusuna katılmıyoruz” dedi. Tura “bazı tahkikatın genişletilmesinin gerçeği değiştireceğine inanmıyoruz” ifadelerini kullandı.

Savcı davacı avukatların taleplerinin reddedilmesini istedi. Duruşmayı takip eden avukat Ömer Kavilli ise savcının ret kararının kabul edilemez olduğunu ifade etti. Mahkeme avukatların kazaya karışan aracın özellikleriyle ilgili rapor alınması, bir kısım tanıkların dinlenmesi yeniden rapor alınması ve diğer taleplerin yargıyı uzatacağı sandıkların hukuki durumunda değiştirmeyeceği, raporların alınmış olması ve sonuçlarının aynı olması nedeniyle taleplerinin reddine oybirliğiyle karar verdi.

Davacı tarafı ve sanık avukatları mütalaa hakkında son beyanlarını sundu. Sanık Mehmet Görkem Demirbaş suçsuz olduğunu belirterek beraatini talep etti. Savcı geçen duruşmada sanıklarla ilgili beraat talep ettiği mütalaasını tekrarladığını belirtti. Kartal Anadolu 8. Ağır Ceza Mahkemesi Mehmet Ayvalıtaş’ın ölümüyle ilgili davada sanıklar Mehmet Görkem Demirbaş ve Cengiz Aktaş hakkında beraat kararı verdi.

Mehmet Ayvalıtaş davasının sonunda avukat ve yakınları alınan karara tepki gösterdi.

Kaynak: Artı Gerçek /Rıfat Doğan

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur