Koşuyolu Mahallesi muhtarının ısrarı, AYEDAŞ’a sorumluluğunu kabul ettirdi

AYEDAŞ, gerekli tedbirleri almadan yaptığı kazı çalışmasında evini su basan aileye zararlarını tazmin etmek için söz verdi. Ancak bu söz 4 ay boyunca unutuldu. AYEDAŞ'a aylar sonra sözünü hatırlatan ise mahalle muhtarının ısrarlı girişimleri oldu

Koşuyolu Mahallesi muhtarının ısrarı, AYEDAŞ’a sorumluluğunu kabul ettirdi

Kadıköy Koşuyolu Mahallesi’nde, İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş’nin (AYEDAŞ) yaptığı bir kazıda önlem almaması sonucu şiddetli yağmurda bir yurttaşın evini su bastı.

24 Mayıs’ta gerçekleşen olayın ardından zararı ödeyeceğini söyleyen AYEDAŞ geçen 4 ayda gerekli adımları atmadı ancak mahalle muhtarı Eylem Bilir, olayın peşini bırakmadı.

Nihayet Bilir’in AYEDAŞ hakkında suç duyurusunda bulunacağını duyurduğu günün sabahı AYEDAŞ verdiği sözü hatırladı ve ailenin zararını karşıladı.

“Suç duyurusunu” duyan AYEDAŞ görüşme talep etti

Su baskınının yaşandığı anda AYEDAŞ yetkilileri aileye 5 bin lira teklif ederek konuyu kapatmak istemiş ancak mağdur yurttaşın zararını karşılamayan bu meblağ Muhtar Bilir’in de ısrarıyla reddedilmişti.

4 ay boyunca aile adına yazışmalara devam eden Koşuyolu Muhtarı Eylem Bilir yetkililerden bir yanıt alamayınca aileyi İstanbul Barosu’ndan destek istemeye ve AYEDAŞ hakkında suç duyurusunda bulunmaya yönlendirdi.

Bilir’in bugün sabah gerçekleştirilecek bir basın açıklamasıyla suç duyurusu sürecini başlatacağını ilan etmesinin ardından, AYEDAŞ yetkilileri sabahın erken saatlerinde aile ile görüşme talep etti. Muhtarlıkta yapılan görüşmenin ardından AYEDAŞ yetkilileri ailenin talep ettiği zarar miktarının nakdi olarak tazminini kabul ederek aileye parayı teslim etti.

Aile ile birlikte evin önünde konuya dair basın açıklaması yapan Bilir, kendilerini dava açmaya kadar getiren süreci anlattı. Bilir, yaşanan bu olayın muhtarlıkların bu tür hak alma süreçlerinde ne kadar önemli olduğunun ispatı olduğunu söyledi.

Ne olmuştu?

AYEDAŞ 24 Mayıs 2019 tarihinde bir çalışma nedeniyle Koşuyolu Caddesi üzerinde başlayıp, Cenap Şahabettin Sokak 72 numaranın önüne kadar caddeyi ve sokağı kazmış ancak çevre güvenliği için önlem alınmamıştı. O günün gecesi yağan şiddetli yağmurda, kazılan yol ve sökülen kaldırım taşlarının engellemesi sonucu su mazgallara ulaşamamış ve önünde bulunan binanın bodrum katındaki eve dolmuştu.

İtfaiye tutanağında da belirtildiği gibi evin içerisine 20 cm seviyesinde su dolmuş, beyaz eşyalar zarar görmüş, zemin parkeleri tamamen kabarmış, koltuk takımı, ahşap elbise dolapları, halılar ve diğer eşyalar kullanılamaz hale gelmişti.

Olaydan sonra şirket yetkilileri zararın tazmin edileceğini, ne gerekiyorsa yapacaklarını söylemişler ancak zaman geçtikçe, çeşitli gerekçeler öne sürerek, olayla ilgilerinin olmadığını ifade ettiler.

AYEDAŞ mağdur ettiği bu aileyi yüz üstü bırakmış, üç küçük çocuğu olan ve geçimini yardımlarla sağlayan aile aylarca evini kullanamamış, eşyaları çürümüştü.

Aile durumu 5 Temmuz tarihinde ihtarname yoluyla AYEDAŞ’a bildirmiş aylarca cevap alamamıştır. Defalarca yapılan telefon görüşmelerinden sonra AYEDAŞ’ın 24 Eylül tarihinde yazılı olarak verdiği cevapta “O tarihlerde cihaz hasarına sebebiyet verecek herhangi bir şebeke arızası, voltaj dalgalanması vb. bir duruma rastlanmadığı gibi hasarın şirket çalışanlarının yaptığı yanlış bir bağlantıdan da kaynaklanmadığı anlaşılmıştır. Talebinizin karşılanmayacağını belirtiriz” demişti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur