Kadıgil: “Haydarpaşa halkındır, Saray eşrafına peşkeş çektirmeyeceğiz”

CHP PM Üyesi ve İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil, tarihi Haydarpaşa ve Sirkeci garlarının usulsüz ve hukuksuz ihalesini TBMM gündemine taşıdı, “Haydarpaşa halkındır, Saray eşrafına peşkeş çektirmeyeceğiz” dedi

Kadıgil: “Haydarpaşa halkındır, Saray eşrafına peşkeş çektirmeyeceğiz”

CHP PM Üyesi ve İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil, tarihi Haydarpaşa ve Sirkeci garlarının usulsüz ve hukuksuz ihalesini TBMM gündemine taşıdı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan tarafından yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Kadıgil, “İBB’nin, Bakanlığın yararına da olabilecek rekabeti engellenmek suretiyle, haksız yere ve kasıtlı olarak üstelik de hukuksuzca, Haydarpaşa ve Sirkeci ihalelerinden İBB iştiraklerinin elemesinin ve daha dün kurulmuş bir şahıs şirketine peşkeş çekilmesinin bakanlığa ve ülkemize faydası nedir?” diye sordu.

Kadıgil, İBB’nin ihaleden elenme gerekçelerinin haksız ve hukuksuz olduğunun altını çizdiği önergesinde Hezarfen Danışmanlık Şirketi lehine açıktan avantaj sağlandığını ifade etti.  “Alınan kararla ilgili  kamuoyuna açıklama yapılması düşünülmekte midir?” diye soran Kadıgil,  16 milyon İstanbulluyu temsil eden İBB’nin ihaleden bu şekilde  elenmesi ve bu haksızlığın  kamu yararı gözetilerek önlenmesi için ihalenin iptal edilerek yenilenmesi konusunda Bakanlığın ne düşündüğü sorusuna da cevap istedi.

Kadıgil, yaşananlara “Bu şehrin oylarını 2 bin avukatla savunduk. Hak yemeye kalktınız, 2. seçimde 7 bin olduk! Biz avukatlar bu şehrin iradesini koruduğumuz gibi varlıklarını da koruyacağız! Haydarpaşa halkındır, Saray eşrafına peşkeş çektirmeyeceğiz” sözleriyle tepki gösterdi.

Kadıgil, şu soruları yöneltti:

  • Bakanlığın bir iştiraki ile ilgili kira ihalesinin eşit rekabet koşulları kasıtlı yok edilerek, tüm İstanbul halkını temsil eden İBB’nin, Bakanlığın yararına da olabilecek rekabeti engellenmek suretiyle, haksız yere ve kasıtlı olarak üstelik de hukuksuzca, Haydarpaşa ve Sirkeci ihalelerinden İBB iştiraklerinin elemesinin ve daha dün kurulmuş bir şahıs şirketine peşkeş çekilmesinin bakanlığa ve ülkemize faydası nedir?
  • Ortada ihaleden elenmeyi gerektirecek bir durum yokken, ihalenin özünü etkilemeyen bahanelerin gerekçe olarak sunularak pazarlık öncesi, -adeta- Bakanlık eliyle haksız rekabet koşullarının oluşturulmasının, kamu yararı ve rekabet koşullarının sağlanması bakımından gerekirse düzeltme istenebilecekken, diğer firma lehine açıktan avantaj sağlayan bu kararla ilgili kamuoyuna açıklama yapılması düşünülmekte midir?
  • İhalelerde sunulan teklif mektubunda “idari ve teknik şartname ve eklerinin tüm madde ve şartlarının kabul edildiğinin beyan edildiği” gerçeği göz önüne alınmasına rağmen ve İBB’nin bu irade beyanlarına rağmen ihaleden elenmesi nasıl açıklanmaktadır?
  • 16 milyon İstanbulluyu temsil eden İBB’nin ihaleden bu şekilde elenmesi ve bu haksızlığın önlenmesi ve kamu yararı gözetilerek ihalenin iptal edilerek yenilenmesi konusunda Bakanlığınızın görüşü nedir?

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur