İFF Samsunlular ile buluştu: Emek ödülü direnen Makro Market işçilerinin

14. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali'nin, "Perdeyi aç, sesin sarsın dünyayı" sloganıyla düzenlenen Samsun açılış gecesi Yalı Kafe'de gerçekleşti. Gala'da Afganistanbul filmi gösterilirken, Erdal Bayrakoğlu da sahne aldı

İFF Samsunlular ile buluştu: Emek ödülü direnen Makro Market işçilerinin

14. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin Samsun gösterimleri, 18 Ekim’de Yalı Cafe’de yapılan gala gecesiyle başladı. Tez-Koop İş, Tes-İş, Samsun Tabip Odası, TMMOB Samsun İl Koordinasyon Kurulu, Halkevleri, Samsun Çevre Platformu, Samsun Sinema Topluluğu, Karadeniz’e Kıyısı Olan Tiyatrolar Birliği ve Kazım Koyuncu Gençlik Kültür Merkezi’nin düzenlediği, Atakum Belediyesi’nin desteklediği festivalde gala filmi olarak Ulaş Tosun’un yönetmenliğini yaptığı Afganistanbul gösterildi.

Emek ödülü Makro Market işçilerinin

Festival ekibi tarafından düzenlenen ödül töreninde  Emek Ödülü,  2 yılı aşkın süredir tazminat hakları için direnen Samsun Makro Market işçilerine verildi.

Gecede söz alan Tez-Koop-İş Sendikası Samsun Şube Başkanı Tarık Sayın konuşmasında şunları söyledi:

İşçi ve emekçilerin yaşamlarından kesitleri anlatan öykülerimiz, romanlarımız var. Fabrikalarda, tarlalarda üretirken, kalemlerimizle de ürettik. Bizler burjuvanın yoz ve gerçeklerin üzerini kapatan sanatı değil, yaşamın gerçekliğini, yaşanabilir bir dünyanın yaratılabileceğini bilerek üretiyoruz, sanat yapıyoruz.

İşte bugün başlattığımız İşçi Filmleri Festivali de böyle bir hizmettir.  Resimden heykele, fotoğrafçılıktan yazmaya, tiyatrodan filmlere, şiirden öyküye her alanda bizim değerlerimizi öne çıkarmak zorundayız.

İşçi sınıfı kendi sanatını oluşturdu. Artık bunu geliştirmek, yaygınlaştırmak bizim omuzlarımızda bir görev olarak duruyor. Yazmayız, çizemeyiz demeyeceğiz, Kendimizi sanatsal çalışmalarla da anlatacağız.

“Birlikteliğimizi büyütüp sesimizi daha fazla yükselteceğiz”

Sayın’ın konuşmasının ardından söz alan, aylardır sendika hakları için direnen çağrı merkezi çalışanlarından Neriman Yaver Çalışma koşullarımız o kadar ağır ki, sendikalı olmaktan başka seçeneğimiz yoktu. Sendikalı olmak da öyle boğaz gezisindeymiş gibi olmadı. Sermaye, Anayasa’yı, uluslararası kanunları hiç sayıyor ama bizler örgütlenirken deveye hendek atlatıyoruz. Böyle zor şartlarda çalışırken ‘’işçi filmleri’’ yani bize bizi anlatan filmler ayağımıza geldi. Emeği geçenlere ve sendikama teşekkür ediyorum. Yoğunluğumuzu, üzüntümüzü, sıkıntımızı dışarıda bıraktık. Gözlerimiz gülmeye hasret. Bizler emeğimizin karşılığını istiyoruz! İnsanca yaşam hakkımızı istiyoruz! Birlikteliğimizi büyütüp sesimizi daha fazla yükselteceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından kadınların çağrısıyla kadın cinayetlerine karşı bütün salon 1 dakika boyunca ses çıkarma eylemi yaptı. Açılış gecesi Afganistanbul film gösteriminin ardından Erdal Bayrakoğlu’nun konseri ile devam etti.

Festival 19 Ekim ve 20 Ekim’de devam edecek.

Sendika.Org/Samsun

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur