Emine Bulut davasında mahkeme tasarlayarak ve canavarca hisle öldürmeden ceza vermedi

Savcının mütalaasında indirimsiz ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesini belirtmesine rağmen, Emine Bulut davasında mahkeme heyeti, katile tasarlayarak ve canavarca hisle öldürme suçundan ceza vermeyerek "kasten öldürme" suçundan müebbet hapis cezası verdi

Emine Bulut davasında mahkeme tasarlayarak ve canavarca hisle öldürmeden ceza vermedi

Eski kocası tarafından öldürülen ve “Ölmek istemiyorum” çığlığı hafızalara kazınan Emine Bulut’un davasının 2. duruşması Kırıkkale 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. Sanık Fedai B. “canavarca hisle tasarlayarak öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılandı.

Türkiye’nin pek çok ilinden kadınlar, avukatlar duruşmayı takip etmek için yine adliyeye gitti. Emine Bulut’un cezaevindeki kardeşleri Mikail ve Bekir Bulut, Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden duruşmaya katıldı.

Savcının mütalaasında indirimsiz ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesini belirtmesine rağmen, Emine Bulut davasında mahkeme heyeti, sanık Fedai V’ye müebbet hapis cezası verdi.

Duruşma öncesinde kadınlardan açıklama

Kadın Savunma Ağı duruşma öncesinde “Emine Bulut isyanımızdır, yaşamak istiyoruz” yazılı pankart açarak davanın takipçisi olacaklarını açıkladı. Kadınlar Kadın ve Demokrasi Derneği’n,n (KADEM) davayı takip etmesine de tepki göstererek, “KADEM davayı takip ediyor gibi gözükmektedir. Ama kadın mücadelesinin ilkesine saldırı yapılırken neredeydiniz, 12 yaşındaki çocukla evlenme fetvası verilirken neredeydiniz? Sokaklarda tedirgin yürüyen, saldırıya uğrayan biziz. Bu şiddetin karşısında isyandayız” dedi.

“KADEM ve AKP iktidarı Emine Bulut’un katliamında cinayet ortağıdır”

Duruşma çıkışında adliyede önünde açıklama yapmak isteyen KADEM üyelerine kadınlar, “Kırıkkale Adliyesi’nde Emine Bulut davası görülürken iktidarının kadın düşmanı politikalarına sessiz kalarak erkek iktidarla uzlaşan KADEM üyeleri davaya gelince kadınlar tepki gösterdi. Kendilerini aklayamazlar, KADEM ve AKP iktidarı Emine Bulut’un katliamında cinayet ortağıdır” diyerek tepki gösterdi.

 

Cumhuriyet Başsavcılığı, kararı istinafa götürecek

Hürriyet’te yer alan habere göre, Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcılığı, Bulut davası kararının istinafa götürüleceğini açıkladı.

Emine Bulut davası: “Bulut öldürülmeden dakikalar önce karakola sığındı”

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur