Ekonomik krizle boğuşan Arjantin’de seçimleri sol Peronistler kazandı

Arjantin'de düzenlenen Devlet Başkanlığı seçimlerini oyların yüzde 48'ini alan ana muhalefetteki Peronist partinin sol kanat adayı Alberto Fernandez kazandı

Ekonomik krizle boğuşan Arjantin’de seçimleri sol Peronistler kazandı

Arjantin’de düzenlenen Devlet Başkanlığı seçimlerini ana muhalefetteki Peronist partinin sol kanat adayı Alberto Fernandez kazandı. Resmi olmayan sonuçlara göre oyların yüzde 48’ini alan Fernandez, ikinci tura gerek kalmadan seçimi kazanmış oldu.

İktidardaki merkez sağ hükümetinin Başbakanı Mauricio Macri ise yüzde 40,7 oy oranında kaldı ve seçim galibiyeti dolayısıyla rakibi Fernandez’i tebrik etti.

Arjantin seçim sistemine göre yüzde 45’in üzerinde oy alan bir aday seçimi ilk turda kazanabiliyor.

Devlet Başkanlığı koltuğuna oturacak olan Fernandez, resmi olmayan sonuçların ardından yaptığı ilk açıklamasında, geçiş dönemi süresince Macri ile her alanda işbirliğine açık olduğunu ifade etti. Alberto Fernandez’in Buenos Aires’teki seçim merkezinde toplanan destekçileri seçim sonuçlarını kutladı.

“Yeniden halkı düşünen bir iktidarımız var”

Reuters’a konuşan bir Fernandez destekçisi 35 yaşındaki Paola Fiore, “Yeniden halkı düşünen bir iktidarımız var” dedi.

Seçim kampanyası boyunca hem adayların hem de Arjantin seçmeninin ana gündem maddesi ülkenin ekonomik krizden nasıl çıkacağı sorusuydu. Arjantin’de her üç kişiden birisi yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Mauricio Macri iktidara gelirken seçmene “sıfır yoksulluk” vadini sunmuş olsa da Macri iktidarı döneminde ülkede yoksulluk sın��rı altındakilerin sayısı arttı.

Macri’nin destekçileri ise merkez sağı temsil eden Macri’nin iktidara geldiğinde büyük bir enkaz devraldığını, politikaların sonuç vermeye başlaması için zamana ihtiyaç olacağını savunuyordu.

Ülkenin yeni Devlet Başkanı Fernandez ise mali konularda temkinli bir yol izleyeceğini belirtiyordu.

Kaynak: BBC Türkçe

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur