Akademik ve İslami işgal hamlesi: Erdoğan’ın talimatıyla Suriye’nin kuzeyine üç fakülte

Erdoğan'ın talimatıyla Suriye'nin kuzeyinde üç ayrı fakülte kurulacak. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi El-Bab'da, İslami İlimler Fakültesi Azez'de ve Eğitim Fakültesi ise Afrin'de yapılacak

Akademik ve İslami işgal hamlesi: Erdoğan’ın talimatıyla Suriye’nin kuzeyine üç fakülte

Tayyip Erdoğan’ın 3 Ekim 2019 tarihli ve 1616 sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile Gaziantep Üniversitesi’ne bağlı olarak Suriye’de üç fakülte kurulacak. Karar kapsamında El Bab’da İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Azez’de İslami İlimler Fakültesi ve Afrin’de de Eğitim Fakültesi kurulması planlanıyor.

Gaziantep Üniversitesi 2018 yılınında Cerablus’ta meslek yüksekokulu açmış ve üniversite yönetimi bölgeden yoğun başvuru geldiğini belirterek Suriye’de yeni fakülteler kurabilmek için YÖK’e başvuruda bulunmuştu.

Şam’ın “işgalci” suçlaması doğrulanıyor

Türkiye’nin Azez, El Bab ve Afrin’da cihatçı örgütlerle işbirliği içindeki askeri varlığı Suriye yönetimi tarafından gayri meşru kabul ediliyor.

Türkiye üniversitelerine bağlı, biri İslami, bir diğeri idari eğitim veren üç fakültenin kurulması ise AKP’nin güvenlik gerekçelerinin ötesine geçen ve Suriye’nin “işgalci” suçlamasını doğrulayan bir hamle.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur