Tuzla’daki bir fabrikada yangın ve patlama: “Kimyasallar havaya salındı, cuma günkü yağmura dikkat”

Tuzla’da kimyasal maddelerin üretildiği fabrikada yangın çıktı, patlama yaşandı. Yangın uzun uğraşlar sonucu kontrol altına alınırken, öğretim üyesi Hüseyin Toros dumanla birlikte havaya yayılan kimyasal parçacıkların insan sağlığını tehdit ettiğini belirtti ve cuma günü bölgede yağacak olan yağmurlarla bu kimyasalların yeryüzüne ineceğini söyledi

Tuzla’daki bir fabrikada yangın ve patlama: “Kimyasallar havaya salındı, cuma günkü yağmura dikkat”

İstanbul Tuzla’daki Orhanlı Deri Organize Sanayi Bölgesi Deri Yan Sanayi Sitesi’nde faaliyet gösteren Ema Kimya Sistemleri-Huntsmann’a ait fabrikada henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Yangın nedeniyle olay yerine Tuzla ve çevre ilçelerden çok sayıda itfaiye ekipleri sevk edildi. Gönüllü arama kurtarma ekipleri de çalışmalara destek verdi.

Zaman zaman patlamaların da yaşandığı yangının sıçraması nedeniyle alev alan itfaiye aracındaki yangın da ekiplerin müdahalesiyle söndürüldü. Geniş bir alan üzerine kurulu fabrikadaki yangına müdahale eden ekiplerin çalışmaları akşam saatlerine kadar sürdü.

2’si itfaiye çalışanı 6 kişi hastaneye kaldırıldı

Tuzla’daki fabrika yangınında 2’si itfaiye eri toplam 6 kişi dumandan etkilenerek hastaneye kaldırıldı. Öte yandan yangının ormanlık alana sıçraması engellenirken, yangın kısmen kontrol altına alındı.

“Yangın kontrol altında”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Bölge Müdür Yardımcısı Salih Karataş, Tuzla’daki fabrika yangınına ilişkin yaptığı açıklamada, “Yangın şu anda kontrol altına alındı. İlk ihbar bize 11.40 civarında geldi. Ekiplerimiz ilk olay yerine geldiğinde bölgenin tamamında yangın devam ediyordu. Ön tarafta görülen yanan bölümün arkasında önemli kimyasal tankların olduğu bilgisi aldık. Oraya yoğunlaştık. İlk etapta ön taraftan dahilden müdahale imkanımız olmadı” dedi.

Yangının çok hararetli olmasına vurgu yapan Karataş, ilk müdahale sırasında bazı itfaiye araçlarının zarar gördüğünü söyledi. Kontrol altına alınan yangına 55 araç ve 147 personel ile müdahalenin devam ettiğinin altını çizen Karataş, arka tarafta bulunan kimyasal depolara sirayetin engellendiğini belirtti.

Uzmandan uyarı: “Yangından çıkan parçacıklar, gazlar insan sağlığına zararlı”

Tuzla’daki fabrikada yaşanan yangın ve patlamaya ilişkin DHA’ya değerlendirmelerde bulunan İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Hüseyin Toros, “Yangının nereden çıktığı ve yanan maddenin ne olduğu son derece önemli. Yanan kimyasal, zaten endüstri bölgesinde kimya içerikli bir fabrika olduğunu anlıyoruz. Yangından çıkan bu parçacıklar, gazlar insan sağlığına son derece zararlı. Bu tür yangınlarda asla ‘duman altı’ dediğimiz yani yangından çıkan dumanların olduğu bölgede insanların öncelikle pencerelerini kapatmaları, mümkünse o bölgeyi terk etmeleri gerekiyor” dedi.

“Birçok hastalığa sebep olabiliyor”

Yangının çok büyük olması sebebiyle çok fazla parçacık atmosfere salındığını belirten Toros, sözlerinin devamında “Bu soluduğumuz parçacıklar, bizim solunum sistemimizle vücudumuza rahat bir şekilde girerek, başta solunum sistemi olmak üzere, kap damar, beyne kadar varan hastalıklara sebep olabiliyor. Son derece önemli ve mümkün mertebe bu tür yangın olan bölgelerden uzak durmak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“Cuma günkü yağmura dikkat”

Hüseyin Toros ayrıca, “Batılı bir rüzgar hakim, İzmit bölgesi ve daha sonra da ormanlık bölgeler üzerinde hareket ediyor çıkan duman. Bölgede cuma günü yağış bekleniyor. Atmosferde asılı kalan parçacıklar yağışla beraber o bölgelerde yeryüzüne düşecekler. Cuma günü yağan yağmurda o bölgede mümkün mertebe yağmur altında kalmamak son derece önemli. Atmosferdeki kalıntılar insan sağlığı için zararlı olabilir” diye konuştu.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur