Susamam ve Olay gündem oldu: “Müziğin bir şeyleri değiştirebileceğine inanıyoruz”

6 Eylül gecesi yayımlanan Susamam ve Olay isimli iki rap şarkısı kısa sürede milyonlar tarafından dinlendi. Sosyal medyada gündeme oturan şarkılar kadın cinayetlerinden doğa talanına, hayvan haklarından adalete kadar birçok farklı toplumsal konuyu işliyor

Susamam ve Olay gündem oldu: “Müziğin bir şeyleri değiştirebileceğine inanıyoruz”

6 Eylül gecesi yayımlanan Susamam ve Olay isimli iki rap şarkısı kısa sürede milyonlarca dinleyiciye ulaştı. Toplumsal olayların geniş yer aldığı parçalar kadın cinayetlerinden doğa talanına, hayvan haklarından adalete kadar birçok farklı konuda mesajlar içeriyor.

Rap şarkıcısı Şanışer ile birlikte Fuat, Ados, Hayki, Server Uraz, Beta, Tahribad-ı İsyan, Sokrat St, Ozbi, Deniz Tekin, Sehabe, Yeis Sensura, Aspova, Defkhan, Aga B, Mirac, Mert Şenel, Kamufle isimli şarkıcıların birlikte seslendirdiği Susamam isimli şarkı kısa sürede sosyal medyada gündem oldu.

“Müziğin bir şeyleri değiştirebileceğine inanıyoruz”

“Doğa”, “kuraklık”, “hukuk”, “adalet”, “Türkiye”, “İstanbul”, “eğitim”, “sorgulamak”, “kadın hakları”, “gurbet”, “hayvan hakları”, “intihar”, “faşizm”, “sokak” ve “trafik” başlıklarında politik mesajlar veren klibin yönetmenliğini Sarp Palaur (Şan-ı şer) yaptı.

Geliri köy okullarına

Şarkı için tasarlanan tişörtten elde edilen gelir ise köy okulları için harcanacak.

Ezhel’in şarkısı Türkiye’nin “olay”ını anlatıyor

Türkiye’nin yakın döneminden geniş bir kesit sunan Olay şarkısı da kısa sürede yüz binlere ulaşarak gündeme oturdu. Gezi Parkı eylemlerinin ve polis şiddetinin yoğun olarak anlatıldığı şarkıda “Kan dökmek anlaşmaktan daha kolay. Bir mermi kurşun bir çiçekten daha ucuza solar. Bir bomba sanki tüy gibi düşer ve yanmaz asla” ifadeleri yer aldı.

ODTÜ mezuniyetinde taşınan pankartlara, Çorlu tren faciasına, 15 Temmuz darbesine, Kaçak Saray’a, Hande Kader cinayetine, katledilen kadınlara, OHAL’e, internet sansürüne ve daha bir çok toplumsal olaya ait görüntülere sahip olan klipte ayrıca yurtdışındaki toplumsal olaylara da dikkat çekiliyor.

Youtube’dan toplumsal olaylara “uygunsuz içerik” uyarısı

Youtube Ezel’in Türkiye’de yaşanan toplumsal olayları geniş bir zaman diliminde veren Olay isimli rap şarkısının içeriğine “Bu video bazı kullanıcılar için uygunsuz olabilir” ifadesiyle erişimi kısıtladı. Şarkıya Youtube’dan erişmek için sitede oturum açma şartı getirdi.

Youtube ayrıca yayımlandığı andan kısa bir süre sonra trend listesine giren şarkıyı trendlerden de çıkardı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur