Söyleşi | Ankara’da tüm kadınlar duysun: Mor Mekan açılıyor!

“Tüm kadınların da kazanacak, öğrenecek ve öğretecek çok şeyi olduğuna inanıyorum. Bunu diyorsak mutlaka Mor Mekan’a gelmeliyiz. Feminist dayanışmanın bir ucundan tutmalıyız bence. Çünkü gerçekten kadınlar olarak birbirimize ilham veriyoruz. Kimse kimseyi bu ilhamdan geri bırakmamalı. Birbirimize ilham olmaya devam etmeliyiz”

Söyleşi | Ankara’da tüm kadınlar duysun: Mor Mekan açılıyor!

Kadın Savunma Ağı tarafından hem feminist politika üretmek hem de kadınlarla her anlamda dayanışma sağlamak amacıyla kurulan “Mor Mekan” İstanbul’dan sonra 14 Eylül Cumartesi günü Ankara’da da açılıyor.

Mor Mekan’da kadınları neler beklediğini, Mor Mekan’a emek harcayan, açılışına öncülük edenlerden Aysun Gençtanır ve Buse Üçer’e sorduk.

Aysun Mor Mekan’ın kadınların yan yana gelebileceği, birlikte güçlü hissedeceği ve nefes alabileceği bir alan olduğunu belirtirken, Buse “Tüm kadınların da kazanacak, öğrenecek ve öğretecek çok şeyi olduğuna inanıyorum. Bunu diyorsak mutlaka Mor Mekan’a gelmeliyiz” diyor.

“Birlikte güçlü hissedeceğimiz bir mekan”

Bir kadın çalışmaları mekanı, Mor Mekan’ı kurma fikri nasıl ve hangi ihtiyaçtan ortaya çıktı?

Aysun: Kadınların hayatının gittikçe zorlaştığı, erkek egemenliği özel ve kamusal alanlarda kendini hissetirirken nefes almamızın zorlaştığı bugünlerde kendi hayatlarımızın, kendi bedenlerimizin sahibi olmak istiyoruz. Kendi geleceğimizin sahibi olmak istiyoruz. Aslında yan yana gelebileceğimiz, birlikte güçlü hissedeceğimiz ve nefes alabileceğimiz bir mekan yaratmak istiyoruz. Çünkü biliyoruz ki kadınlar yan yana geldikçe güçleniyor, yani kadınların kendine ait bir mekanı, kendini iyi hissettiği bir mekan, Mor Mekan.

Buse: Kadın mekanına neden ihtiyaç duyduk, çünkü kadınlar kamusal alandan dışlanıyor ve birçok ayrımcılıkla karşılaşıyor. Kendini kamusal alanın dışında hissediyor ve tam anlamıyla gerçekleştiremiyor. Mor Mekan biraz da kadınların kendini gerçekleştirdiği, özgürlüğün olduğu bir alan olarak inşa ediyor Bu yüzden de özel bir yer. Elbette ki kamusal alanın her yerinde varız ve her yerinde özgürlük mücadelesi veriyoruz. Ama bizim de bazen nefes duraklarına ihtiyacımız var ve kadınların özgürleşmesinin kamusal alanda nasıl gerçekleşeceğini konuşacağımız bir yere de ihtiyacımız var aslında. Mor Mekan böyle bir ihtiyacın sonucunda da ortaya çıkmış bir yer. Kadınların daha çok yan yana gelmesine kadınların eşitlik, özgürlük mücadelesini tartışıp konuşabileceği bir mekan ihtiyacı aslında biraz da bundan.

Aysun: Ek olarak şunu da söyleyebiliriz; erkek egemenliği dediğimiz şey kadınların bilgi alma ve kendi yeteneklerini geliştirme haklarına da müdahale ediyor Mor Mekan’da yapacağımız atölye faaliyetleri ile bu ihtiyacı da karşılamış olacağız. Mor Mekan’a girdiğimiz zaman yapmak istediğimiz öğrenmek istediğimiz birçok şeyi de bulacağız.

“Mor Mekan’ın tabelasına kendi ellerimizle yapıyoruz”

Mor Mekan’da nasıl faaliyetler olacak?

Buse: Hadi ne olacak söyle Aysun. (Uzun gülüşmeler…)

Aysun: Neler olmayacak ki… Şimdiye kadar Ankara’da Kadın Savunma Ağı olarak birçok etkinlik yaptık, şimdi bu etkinlikleri mekana taşıyacağız. Peki neler mi yaptık şimdiye kadar? Ankara’da feminist özsavunma atölyesi, flört şiddeti atölyesi, masal atölyesi, beden-cinsellik-dans atölyesi… Birlikte güçlendiğimiz şiddeti tariflediğimiz, özgücümüzü keşfettiğimiz atölyelerdi bunlar. Tabii bunun dışında eğlenceli atölyelerimiz de olacak. Geride bıraktığımız kadın kampımızda yaptığımız atölyeler gibi Çaça’dan Salsa’ya dans atölyeleri, seramik atölyeleri, çanta boyama atölyesi… Kim ne biliyorsa onu birbirine aktardığı birçok atölye. Bunun dışında kültür sanat faaliyetleri, kadın yazarlarla söyleşiler imza günleri, paneller. 8 Mart ve 25 Kasım gibi kadınlar için pratik önemi olan günlerde çeşitli etkinlikler olacak. Hafta içi ve hafta sonu birincisi düzenli faaliyetlerin olacağı, ikincisi özel başlıklarda çeşitli etkinliklerin yapılacağı bir mekan faaliyeti. Bunun dışında üretim faaliyetleri yapılacak. Üretim derken neden mi bahsediyoruz? Şu an Mor Mekan’ın tabelasına kendi ellerimizle yapıyoruz.

Buse: Ankara’da tüm kadınlar duysun istiyoruz. Bunun için de sokakları çeşitli sürprizlerle dolduruyoruz. “Mor Mekan’a gider”, “Mor Mekan açılıyor” tarzında yazı kalıpları hazırlıyor ve sokakları bunlarla donatıyoruz. En büyük müjdemizi veriyoruz kadınlara… Mor Mekan’da yapılacak faaliyetleri mekanımıza gelen kadın arkadaşlarımız, mekanın öznesi olan kadınlar belirleyecek. Örneğin İtalyanca bilen bir kadın arkadaşınız gelir ve “Ben size İtalyanca öğretmek istiyorum” derse artık Mor Mekan’da İtalyanca çalışmaları başlamıştır. Bu atölyeler tabii ki ücretsiz, kadınların kendini gerçekleştirmesine olanak sağlayan dayanışma temelli gerçekleşen atölye faaliyetleri olacak. Mor Mekan’ı, mekanın özneleri kadınlar her gün yeniden ve yeniden inşa edecekler. Unutmadan söyleyelim, feminist avukatlar haftanın bir günü hukuki danışmanlık yapacaklar mekanımızda. Psikolojik destek sağlayacağımız günler olacak. E tabii mekan açarken feminist dayanışmayı nasıl sağlayabiliriz bunu da deneyimlemiş oluyoruz. Mekanın açılışından kapanışına kadar hep birlikte planlıyoruz. O gün gerçekleştirdiğimiz tüm faaliyetler“Feminist bir dünya kursak nasıl olurdu” sorusundan yola çıkarak oluyor. Bu yüzden de çok keyifli atölyeler olacak inanıyoruz. Film gösterimleri yapacağız, mısırımızı patlatıp… En azından benim hayallerim bu yönde (kahkaha atıyor). Müzik dinletileri… Hepimizin hayallerini bireysel olarak da gerçekleştireceği bir mekan aynı zamanda…

“Birbirimize ilham olmaya devam etmeliyiz”

Kadınlar buraya neden gelsin?

Buse: Ben mesela Aysun’u görsem gelirim mekana (Karşılıklı kahkahalar). Hani şey vardır ya, tanısan seversin. İşte öyle bir şey. Mor Mekan’a bir kere gelsen çıkamazsın, çünkü gerçekten birbirimizle kurduğumuz dayanışma, birlikte kurduğumuz dünya gerçekten rahatlatıcı, özgürleştirici. Yanında, arkanda birilerinin olduğunu bilmek çok güzel bir şey, yaptığın her harekette. Bunun aslında ortak bir bilinç olduğunu bilmek daha da güzel. İnsanın özgüven kazanmasını da sağlıyor aynı zamanda. Bana en azından kadın hareketi böyle bir şey kazandırdı ve tüm kadınların da kazanacak, öğrenecek ve öğretecek çok şeyi olduğuna inanıyorum. Bunu diyorsak mutlaka Mor Mekan’a gelmeliyiz. Feminist dayanışmanın bir ucundan tutmalıyız bence. Çünkü gerçekten kadınlar olarak birbirimize ilham veriyoruz. Kimse kimseyi bu ilhamdan geri bırakmamalı. Birbirimize ilham olmaya devam etmeliyiz.

Aysun: Buse çok güzel anlattı zaten. Bence sadece yalnız olmadığımızı gördüğümüz bir yer olacak. Aynı gökyüzü altında milyonlarca yıldızı izlerken ki hissiyat gibi aslında. O milyonlarca yıldızız biz hep beraber. Mekan’a geldiğimizde kadınlar olarak ilk önce yalnız olmadığımızı göreceğiz. Daha sonra bilgi edinmenin, birlikte güçlenmenin nasıl bir duygu olduğunu göreceğiz ve yeteneklerimizi geliştireceğiz.

Buse: Aynı zamanda çok romantik olduğumuzu sözlerimizden de anlamışsınızdır ( Karşılıklı kahkahalar).

Bu Mekan özel olarak hangi kesimlere hitap ediyor?

Aysun: Adı üstünde kadın mekanı. Özel olarak tüm kadınların mekanı. Evde, işte, sokakta, okulda… Yaşamın tüm alanında yer alan bütün kadınlarındır Mor Mekan.

Buse: Benim aklıma direk şu geliyor; sabahın köründe çocuğunu okula götüren kadının mekanı, üniversitede mühendislik okuyan ve eşitsiz tüm koşulları yaşayan üniversiteli kadınların mekanı. Her yaştan kadınların mekanı. Gecenin bir saati kellesi koltuğunda çalışan trans kadınların, seks işçisi kadınların mekanı Mor Mekan. Gerçekten tüm farklılıkları ve aynılıklarıyla bütün kadınların ortak mekanı. Ben böyle hayal ediyorum ve böyle olduğunu da düşünüyorum.

“İhtiyaçlarımızı dayanışmayla çözüyoruz”

Mekanın ve faaliyetlerin ihtiyacını nasıl karşılayacaksınız?

Buse: Röportajın sonunda IBAN verebiliyor muyuz hocam? (Gülüşmeler)

Aysun: Tam olarak dayanışmayla. Mor Mekan bir dernek, hukuki olarak. Tabii sadece bir dernekçilikten bahsetmiyoruz. Bu sebeple derneklerde aidat düzenekleri olur biliyorsunuz ki. Dernek üyeleri aidatlarıyla Mor Mekan’ın ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Bunun dışında kadın dayanışma faaliyetleri ile Mor Mekan’ın ihtiyaçlarını karşılayacağımızı düşünüyoruz.

Buse: Kadınların bir araya gelip de altından kalkamayacağı bir şey olduğunu düşünmüyorum. Bu yüzden o kirayı öder, elektrik, su parasını öderiz. Yeter ki bir arada olalım, birbirimize güç verelim, motivasyonumuzu yükseltelim. Eğer böyle olursa mutlaka her zorluğun altından kalkarız. Bunun dışında birtakım ihtiyaçlarımız var. Bilgisayar, projeksiyon, yazıcı, ofis ihtiyaçları. Yine bunları da dayanışmayla çözüyoruz. Bir ihtiyaç listesi hazırladık ve kadınlar arasında yaygınlaştırdık. Sosyal medya üzerinden bu sebeple ihtiyaç listemize ulaşabilirsiniz. Bu süreçte çok güzel geri dönüşler aldık, almaya devam ediyoruz. Mesela İstanbul’dan kargoyla bize çay bardağı gönderdiler. O kadar özel bir şey ki. O çay bardağıyla çayımızı doldurup içerken feminist dayanışmanın ne kadar önemli olduğunu göreceğiz.

Aysun: O zaman İstanbul’dan bize çay bardağı gönderen kız kardeşimize sevgiler…

Buse: Yine çok duygusal konuştuk (Gülüşmeler).

Yakın zamanda olacak etkinliklerde bahseder misiniz?

Buse: Şu an hazır olan birkaç etkinlikten bahsedebiliriz. Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği ile görüşüyoruz, Ankara’da bir etkinlik yapacaktık, mekanımız ile birlikte bu tarz atölye çalışmalarına hız verdik. Feminist özsavunma atölyeleri, önümüze koyacağımız atölyelerden birisi. Tabii en kısa sürede hukuki ve psikolojik destek çalışmalarını başlatmak istiyoruz.

Aysun: Ve tabii ki her perşembe Latin Dansı Atölyeleri başlatmak istiyoruz. Biraz bahsedeyim, çünkü hem mekan faaliyetini hem de Kadın Savunma Ağı’nın pratiğini gösteren güzel deneyimlerden biri. Kadın kampında Latin danslarından bir parça öğrendik ve gelir gelmez Ankara’ya öğrendiklerimizi birbirimize aktaralım dedik ve başladık. Açılışa özel sürprizlerimiz olacak.

Etkinliklere katılım için ne gerekiyor?

Aysun: Kadın Savunma Ağı’nın ve Mor Mekan’ın sosyal medya hesapları var, her ilin ve her etkinliğin bilgisi buradan duyuruluyor. Öncelikle orayı takip etmek, bizlere ulaşmak önemli. Bunun dışında üyelik formlarımız var. Etkinliklerde yan yana geldiğimiz an itibariyle kayıt formuna iletişim adreslerini bize vermeleri yeterli. E-posta adresleri olabilir, telefon numaraları olabilir. Bunun dışında sosyal medya üzerinden etkinlik açıyoruz, oradan bize ulaşabilirler. Ayrıca internet üzerinden kayıt formunu doldurabilirler. İleriki süreçlerde internet sitemiz de olacak.

Buse: Ek olarak şunu söyleyebilirim; Mor Mekan atölye ve faaliyetlerimizin içinde birbirimizin üzerinde baskı kurmadığımız, güvenli bir alan yaratmaya çalışıyoruz. Bu yüzden katılımcıların özellikle bu ilkelere dikkat etmesini önemsiyoruz.

Mor Mekan 14 Eylül’de açılıyor

Başka şubeleriniz olacak mı? Ankara ya da farklı illerde?

Aysun: Geçen yıl İstanbul’da açıldı, bu yıl Ankara’da. Ve önümüzdeki süreçte Türkiye’nin dört bir yanında açmak istiyoruz tabii ki. Ankara’da da bu ilk şubemiz, neden olmasın bütün ilçelerinde bir şube. Ankara Mor Mekan’ın yakın zamanda açılışı da yapılacak…

Buse: 14 Eylül Cumartesi günü, saat 19.00’da açılışımız gerçekleşecek. Dans gösterileri, müzik grupları, sürpriz etkinlikler ve çekilişler ile açılışımız gerçekleşecek. Bu süreçte bize katılmak isteyen varsa bizimle iletişime geçebilir ve açılış gününü birlikte örgütleyebiliriz. Haydi gel Mor Mekan’a. Katıl Kadın Savunma Ağı’na.

Mor Mekan’ın adresi: Kocatepe Mahallesi, Kızılırmak Caddesi No:5/2 Kızılay/Ankara

Kadın Savunması

facebook.com/kadinsavunmasi

twitter.com/morkadinmekani

Mor Mekan

facebook.com/morkadinmekani

twitter.com/morkadinmekani

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur