Dikmenli kadınlar Fadime Tekin’in bıçaklandığı yerde eylem yaptı: “Yaşamak istiyoruz”

Dikmenli kadınlar "Yaşamak istiyoruz" diyerek Ahmet Arif Parkı'nda, eski kocasının saldırısına uğrayan Fadime Tekin'in bıçaklandığı yerde eylem yaptı

Dikmenli kadınlar Fadime Tekin’in bıçaklandığı yerde eylem yaptı: “Yaşamak istiyoruz”

Dün (18 Eylül) Ankara Dikmen’de Fadime Tekin isimli bir kadın, Ahmet Arif Parkı’nda torununu gezdirdiği esnada 6 yıl önce boşandığı kocası Rıza Işık tarafından bıçaklanmıştı. Dün olaydan birkaç saat sonra Tekin’e yapılan saldırıyı protesto eden Dikmenli kadınlar “Yaşamak istiyoruz” diyerek yürüyüş düzenlemişti.

Dikmenli kadınlar, bu akşam yine Ahmet Arif Parkı’nda, Fadime Tekin’in saldırıya uğradığı yerde bir araya gelerek eylem yaptı. Eylemde basın açıklamasını okuyan Kadın Savunma Ağı üyesi Buse Üçer, saldırgan Rıza Işık’ın daha önce başka bir kadını öldürdüğü ve hapisten çıktığı bilgisini paylaştı ve “Tacizciler, tecavüzcüler, kadın katilleri ellerini kollarını sallayarak gezme cesaretini nerden buluyor? Biz biliyoruz ki bu güveni 17 yıllık iktidarı boyunca kadın düşmanı politikalarıyla karşımıza çıkan AKP’den alıyor” dedi.

Tekin’in sağlık durumu kritik

Fadime Tekin’in sağlık durumunun kritik olduğunu, Rıza Işık’ın da gözaltında tutulduğunu söyleyen Üçer sözlerine şöyle devam etti:

Rıza Işık ve nicelerinin iyi hal ve tahrik indirimleriyle ödüllendirilmeyeceğinin garantisini istiyoruz. 6284 sayılı kanuna ve İstanbul Sözleşmesi’ne erkekleri mağdur ettiği gerekçesi ile saldıran AKP’ye sesleniyoruz: Yaşamlarından başka kaybedecek bir şeyi olmayan kadınlardan korkun. Yaşamak istiyoruz, yaşamı istiyoruz. Ve bu yaşamı tırnaklarımızla kazıyarak kuracağız.

Basın açıklamasının ardından forum yapan kadınlar, kamusal alanları kadınlar için nasıl daha güvenli hale getirebilecekleri, özsavunma gibi konularda fikirlerini birbirleri ile paylaştı.

Dikmenli kadınlar eylemi sonlandırırken dün Fadime Tekin’in bıçaklandığı noktada el ele tutuşarak yaşam zinciri kurdu.

Sendika.Org/Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur