CHP’li Gürer: “Çiftçinin tarlada kalan domatesi markette 6 liraya dayandı”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, çiftçinin domatesinin tarlada kaldığını, marketlerde satılan domates fiyatlarının ise 6 TL sınırına dayandığını belirterek AKP'nin tüccarı destekleyen tarım politikasını eleştirdi

CHP’li Gürer: “Çiftçinin tarlada kalan domatesi markette 6 liraya dayandı”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, çiftçinin domatesinin tarlada kaldığını, marketlerde satılan domates fiyatlarının ise 6 TL sınırına dayandığını belirti.

Tarla domatesinde Orta Anadolu’da sona gelindiğini bundan sonra sera domatesine yönlenileceğini söyleyen Gürer, “Tarladan ürün alabilen marketler, tarlada kalan domatesi alsalardı fiyat bu denli fırlamazdı. Üreticinin domatesi tarlada kalırken de tüketici ucuza domates alamadı. Bu işin sorumlusu tarım politikası olmayan iktidardır” dedi.

“İnsanın en çok tükettiği bu ürün nasıl tarlada kalır?”

Gürer, üreticinin artan girdilerle maliyetinin altına bile satış yapamadığını, borcunu, kredisini ödeyemeyen üreticinin hızla ekimden uzaklaştığını ifade ederek, “İnsanın en çok tükettiği bu ürün tarlada kalır mı? Domatesi 30 kuruşa salça fabrikası aldı. Yarısı tarlada kaldı.Salça fabrikaları, geçen yıl domates fiyat artışı ile salça fiyatını üçe katlamıştı.Bu yıl nazlanarak domatesi aldı. Tarlada ürün kaldı ve domates rafta tırmanışa geçti. Marketlerde fiyat etiketi 5-6 TL aralığında. Üretici artan girdilerle maliyetinin altında dahi ürün satamayınca borcunu, kredisini ödeyemez duruma düşüyor” dedi.

“AKP iktidarı üreticiyi tüccarın inisiyatifine bırakıyor”

Gürer, tarımda en büyük sorunun artan girdi maliyetleri olduğunu belirterek, “Üretici üretiyor ancak ürün değer bulmayınca tarımdan soğuyor. Her yıl farklı ürün deniyor. Doğal olarak ekimi çok olan üründe ortada kalıyor. Katma değerli ürüne dönüştüremiyoruz. Daha yolun başında domates konservesinin gümrüğü düşürüldü. Domates 20 liraya dayandı. AKP iktidarı “saldım çayıra mevlam kayıra” diyerek üreticiyi tüccarın inisiyatifine bırakıyor” diye konuştu.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur