Bursa Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’nde hekime şiddet

Bursa Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi'nde görevli diş hekimi Hamdi Gören dişini çektirmek için gelen bir hasta tarafından bıçakla yaralandı. Kaldırıldığı hastanede tedavisi süren Gören'i ziyaret eden meslektaşları hastane önünde basın açıklaması gerçekleştirdi

Bursa Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’nde hekime şiddet

Bursa Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’nde görevli diş hekimi Hamdi Gören hastaneye dişini çektirmek için gelen bir hasta tarafından bıçakla yaralandı. Göğsünün koltuk altı kısmından yaralanan Gören Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılırken, hekimi yaralayan saldırgan gözaltına alındı.

Hastaneye gelerek yaralının durumu hakkında bilgi alan İl Sağlık Müdürü Özcan Akan, Gören’in yanında olduklarını ve her türlü desteği vermek için geldiklerini belirtti. Akan hastane önünde şu açıklamalarda bulundu:

Şu anda genel durumu iyi. Geçmiş olsun. İdari olarak soruşturma başlatmış durumdayız. Konu zaten savcılığa intikal ettirildi. Bu işin sonuna kadar takipçisi olacağız. Bakanlığımız son dönemlerde gerekli yasal düzenlemeleri yaptı. Bu konuda hiç taviz verilmiyor. Biz de gerekli tedbirleri almış durumdayız hastanelerimizde fakat siz ne yaparsanız yapın, hiç hesapta olmayan bazıları bu tür girişimlerde bulunabiliyor. Cezasını çekmesi lazım.

Gören’i ziyarete gelen meslektaşları adına açıklama yapan Hastane Başhekimi Lütfi Çiftçi, sağlıkçılara yönelik her türlü sözlü ve fiili saldırıyı kınadıklarını söyledi. Çiftçi, hastane yönetimi olarak olayın sonuna kadar takipçisi olacaklarını ifade etti.

Yaşanan saldırı sonrası İstanbul Diş Hekimleri Odası şöyle bir açıklama yayımladı:

Meslektaşımız tarafından lokal anestezisi yapılan hastanın, bu işlemi üçüncü defa uygulanmasını istemesi ve hekimin bunu uygun bulmaması üzerine aralarında tartışma çıktığı öne sürüldü. Yaşanan tartışmanın büyümesi üzerine M.D. yanında taşıdığı bıçakla meslektaşımız Hamdi Gören’i göğsünün koltuk altı kısmından yaraladı. Olay sonrası Şüpheli M.D. Yıldırım İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alındı. Hayati tehlikesi devam eden meslektaşımıza acil şifalar dilerken, yaşanan bu vahim olayı kınıyor, her gün sayısı artarak devam eden sağlık çalışanlarına yönelik fiziksel ve psikolojik şiddetin münferit olarak değerlendirilmekten vazgeçilerek, toplumsal bir sorun olarak kabul edilmesi ve ilgili bakanlıklar tarafından buna dair önleyici düzenlemelerin bir an evvel yapılmasını talep ediyoruz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur