Ankara’da bir kadın eski kocası tarafından bıçaklandı, kadınlar sokağa döküldü

Ankara’da Fadime Tekin adlı kadın boşandığı erkek tarafından bıçaklandı. Saldırının ardından kendini yaralayan erkeğin kaldırıldığı hastane önünde açıklama yapan Dikmenli kadınlar “Bir kişi daha eksilmemek için mücadeleye devam edeceğiz” dedi

Ankara’da bir kadın eski kocası tarafından bıçaklandı, kadınlar sokağa döküldü

Ankara Dikmen’de bulunan Ahmed Arif Parkı’nda Fadime Tekin adlı kadın, 6 yıl önce boşandığı Rıza Işık tarafından bıçaklandı. Hastaneye kaldırılan Tekin’in durumunun iyi olduğu öğrenilirken, Dikmenli kadınlar erkek şiddetine karşı sokağa çıktı.

Görgü tanıkları, Tekin’in torununu bebek arabası ile parka gezdirmeye getirdiğini ve saldırının ardından, “Ölmek istemiyorum. Torunumu bana getirin. 6 yıl önce boşandım. Beni sürekli rahatsız ediyordu” dediğini aktardı. Saldırının ardından olay yerine gelen polis, bıçaklanan kadına yardım etmek için gelenlere biber gazı sıkarak saldırdı. Saldırgan Işık, polisin olay yerine gelmesinin ardından kendini yaraladığı için hastaneye kaldırıldı.

Saldırıya uğrayan Fadime Tekin’in Bilkent Şehir Hastanesi’ne, kendini yaralayan saldırgan Işık’ın ise 29 Mayıs Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığı öğrenildi.

Kadınlar sokağa döküldü

Saldırının ardından Dikmenli kadınlar Ahmed Arif Parkı’nda bir araya geldi. Burada yapılan açıklamanın ardından saldırgan Rıza Işık’ın kaldırıldığı 29 Mayıs Devlet Hastanesi’ne doğru yürüyüşe geçen kadınlar, Dikmen Caddesi’ni trafiğe kapattı. Çevik Kuvvet kadınların önünü keserek yürüyüşe engel olmaya çalıştı ancak kadınlar polisi geçerek yürüyüşe devam etti.

Kadınların hastane önüne ulaşmasının ardından çok sayıda çevik kuvvet polisi alana geldi. Bu sırada Çankaya İlçe Emniyet Müdürü Hakan Kılıçoğlu, Tekin’in eski eşiyle ilgili bir müracaatının olmadığını söyledi ve “Çok kısa sürede olay yerine giderek şahsı yakaladık. Ablamızın durumu da gayet iyi” diyerek kadınların eylemlerini sonlandırmasını istedi.

Saldırganın serbest bırakılmasını önlemek için hastane önüne geldiklerini belirten kadınlar ise konuya dair bilgi almadan hastaneden gitmeyeceklerini vurguladı.

Kılıçoğlu, saldırgan hakkında işlem yapılacağını ve durumla ilgili kadınların bilgilendirileceğini belirtti. Kadınlar da saldırganın serbest bırakılması durumunda eyleme devam edeceklerini kaydetti.

“Bir kişi daha eksilmeyeceğiz”

İlçe emniyet müdürüyle yapılan görüşmenin ardından kitle adına yapılan konuşmada şu ifadeler kullanıldı:

Yıllardır bu memlekette kadınlar göz göre göre katlediliyor. Polisler şimdi hangi yüzle kadınların etrafını sarıyor merak ediyoruz. Ama biliyoruz ki 17 yıllık iktidarı boyunca AKP, ‘Kadın mıdır kız mıdır’ söylemleriyle karşımıza çıkan Erdoğan, erkek adaletle, iyi hal indirimiyle karşımıza çıkan yargı kadınların yaşamlarına göz dikenlerdir. Bugün bir kez daha söylüyoruz: İsyanımızı büyütmeye devam edeceğiz. Bir kişi daha eksilmemek için mücadeleye devam edeceğiz. Sokakları da meydanları da terk etmeyeceğiz.

Açıklama “Yaşasın kadın dayanışması”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganlarıyla sona ererken, kadınlar yarın (19 Eylül) saat 18.30’da Ahmed Arif Parkı’nda tekrar bir araya geleceklerini duyurdu.

Sendika.Org/Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur