Sivas’ta patlayan HES’teki sızıntı 10 yıl önce şikâyet edilmiş, savcılık dikkate almamış

Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “Bölge heyelana açık bir bölge olduğundan sızıntının toprak kaymalarına neden olma ihtimali yüksektir. Bu denli tehlike arz etmesi nedeniyle uzun süre evlerimize giremedik ve mağdur olduk” diye dilekçe veren halkın şikayetini dikkate almadığı açığa çıktı

Sivas’ta patlayan HES’teki sızıntı 10 yıl önce şikâyet edilmiş, savcılık dikkate almamış

Sivas’ta 29 Ağustos gecesi patlayan HES kanalındaki borularda sızıntı olduğuyla ilgili 10 yıl önce şikâyette bulunulduğu ancak dönemin Cumhuriyet Savcılığı tarafından kamu adına soruşturma yapılmaya gerek duyulmadığı ortaya çıktı.

Sivas’ın Koyulhisar ile Suşehri ilçeleri arasındaki D 100 karayolu yakınından geçen Kelkit Çayı üzerindeki Hidroelektrik Santrali’ne (HES) su aktarılan kanalın çarşamba gecesi saat 00.30 civarında patlaması sonucu D-100 karayolundan geçen iki araç suya kapılmış kurtarılan 6 kişi hastaneye kaldırılmıştı.

Halk “endişeliyiz” dedi, savcılık dinlemedi

Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, olay tarihinden 10 yıl önce yöre halkının Kaymakamlığa ve Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdikleri dilekçe ile sorunlara dikkat çektiklerini açıkladı.

Dilekçede şu ifadeler yer alıyordu: “Bölge heyelana açık bir bölge olduğundan sızıntının toprak kaymalarına neden olma ihtimali yüksektir. Bu denli tehlike arz etmesi nedeniyle uzun süre evlerimize giremedik ve mağdur olduk. Suyun basıncı ve yüksek miktarda olduğu dikkate alındığında sızıntının kanalda patlaklara yol açabilme ihtimali dikkate alınmalı, su baskınları ve heyelanların meydana geleceği endişesi içindeyiz.”

Ancak Cumhuriyet Savcılığı bu uyarıyı dikkate almadı. Elektrik mühendislerine göre savcılık takipsizlik kararı vermek yerine yöre halkının şikayetine kulak vererek, önce bilirkişi atayıp bilirkişinin vereceği raporu dikkate alsaydı 10 yıl sonra böyle bir tehlikenin söz konusu olmayabilecekti.

Yeni HES’lere ihtiyaç yok

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun projeksiyonlarına göre mevcut yatırımların 2030 yılına kadar tüm ihtiyacı karşılayabilecek düzeyde olduğunu belirten elektrik mühendisleri, buna rağmen çok sayıda HES’in yatırım aşamasında göründüğüne dikkat çekti.

Elektrik mühendislerine göre “Planlamadan yoksun enerji yönetimi yüzünden, kontrolsüz ve denetlenmeyen HES’ler yurttaşlarımızın can ve mal güvenliğini tehlikeye atıyor” ve Sivas’ta yaşananlar da bunun küçük bir örneği.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur