İdlip’te cihatçılar Suriye savaş uçağını düşürdü

Suriye ordusu ve müttefiklerinin İdlip’in güneyindeki ilerleyişi sürerken, cihatçıların Suriye’ye ait bir savaş uçağını düşürdüğü bildirildi

İdlip’te cihatçılar Suriye savaş uçağını düşürdü

Suriye ordusu ve müttefiklerinin İdlip’in güneyinde iki koldan Han Şeyhun’a doğru ilerleyişi sürüyor. Han Şeyhun, stratejik öneme sahip M5 otoyolu üzerinde yer alıyor.

Kentin batısındaki Kefer Ayn, Hırbet Murşid, Zeytuna ve Nebi Yunus köyleri ile A’as tepesini kontrol altına alan Suriye ordusu, ilçeye sadece 4 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Cihatçılar Suriye savaş uçağını düşürdü

Heyet-i Tahrir’uş Şam öncülüğünde İdlip’teki cihatçı örgütlerin katılımıyla oluşturulan ortak askeri operasyon odası “Feth el-Mubîn”, Temaniye beldesi yakınlarında Suriye ordusuna ait Su-22 tipi savaş uçağı düşürdüklerini açıkladı.

Anadolu Ajansı’na konuşan AKP destekli cihatçı çatı örgütü “Ulusal Kurtuluş Cephesi”nin bileşenlerinden “Zafer Ordusu”nun (Ceyş el-Nasr) Sözcüsü Muhammed Raşit, Su-22’nin uçaksavar birlikleri tarafından vurulduğunu ve Suriyeli pilotun paraşütle Temaniye beldesi civarına inmesi sonrasında yakalandığını söyledi.

Yeni bir kuşatma hamlesi

Suriye ordusu ve müttefiklerinin İdlip’in güneyindeki operasyonları yeni bir kuşatma alanı hamlesine de işaret ediyor.

Han Şeyhun’a batıdan 4, doğudan 9 kilometre mesafede bulunan Suriye ordusunun, bu bölgeyi alması durumunda Hama’nın kuzey kırsalında uzun süredir cihatçıların elinde bulunan Kefer Zeyta, Latamine ve Morek ilçeleri kuşatma altına alınmış olacak.

Öte yandan bu alanın kuşatma altına alınması halinde, Morek’teki TSK gözlem noktasının varlığı da tehlikeye girecek.

Suriye ordusunun İdlip’in güneyindeki ilerleyişini gösteren 14 Ağustos tarihli harita. [Kaynak: Liveuamap]

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur