Fındıklılı kadınlar kadın cinayetlerine karşı yürüdü

Rize Fındıklı'da kadınlar, kadın cinayetlerine karşı yürüyüş düzenleyerek, katledilen kadınların fotoğraflarını taşıdı

Fındıklılı kadınlar kadın cinayetlerine karşı yürüdü

Rize Fındıklı’da kadınlar dün (29 Ağustos) kadın cinayetlerine karşı sokağa çıktı. Fındıklı Kadın Meclisi’nin çağrısıyla yapılan yürüyüşe yüzü aşkın kadın katıldı. Erkekler tarafından öldürülen kadınların isimlerinin yazılı olduğu dövizler taşıyan kadınlar, sık sık “Kadın, yaşam, özgürlük”, “Öldürülmek istemiyoruz” sloganları attı. Yürüyüş Fındıklı Merkez Camii önünde son buldu.

Burada Fındıklı Kadın Meclisi adına Çisem Şendeniz konuştu. Temmuz ayında 31, 2019 yılının ilk 8 ayında kayıtlara geçen verilere göre 221 kadının erkekler tarafından öldürüldüğünü hatırlatan Şendeniz, “Erkek şiddetinin altında erkeklerin toplumun her alanında görülen egemenlikleri ve kadın ile erkek arasında eşitsizlikler yatar. Erkeklerin kadınlara şiddet uygulamasının nedeni güç göstermek, öfke boşaltmak, kadınları kontrol etmek ya da cezalandırmaktır” dedi.

Şendeniz şöyle konuştu:

Ölmek istemiyorum. Bir kadının geleceğini, umutlarını, sevdiklerini geride bıraktığı, kulaklarımızdan asla silinmemesi gereken son sözleri. Unutmamamız gerekenleri unutuyoruz. Artık unutmamalı, unutmaya çalışanların karşısında siper olmalıyız. Başka canların ‘Ölmek istemiyorum’ diyerek aramızdan ayrılmasına engel olmalıyız. Erkek adalet değil gerçek adalet gelene kadar yasta değil isyandayız. Kadın cinayetleri ancak erkek şiddetini önleyerek, erkek şiddeti ise ancak toplumsal cinsiyet eşitsizliği ortadan kaldırılarak son bulabilir.

Kaynak: Evrensel

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur