İmamoğlu’nun istediği istifalar geldi: İBB’deki AKP’li yönetici kadroları koltuklarını bıraktı

İBB’de görevlerinden istifa ettiklerini duyursalar da iştirak şirketlerinden ayrılmakta direten ve Ekrem İmamoğlu’nun tepkisini çeken AKP’li kadrolar, bu koltuklarını da bırakmak zorunda kaldı

İmamoğlu’nun istediği istifalar geldi: İBB’deki AKP’li yönetici kadroları koltuklarını bıraktı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ndeki (İBB) görevlerinden istifa ettiklerini duyursalar dahi belediyeye bağlı iştirak şirketlerinin yönetim kurullarından istifa etmeyen AKP’li yönetim kurulu başkanları, başkan vekilleri ve genel müdürler ile ilgili istifa krizi çözüldü.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun “Madem istifa ettiniz neden şirketlerde duruyorsunuz? İnsanlar İBB yönetiminden de iştirak yönetiminden de hesap soracak. Umuyorum bu yanlıştan dönerler” dediği ve suç duyurusunda bulunacağı söylediği AKP’li kadroların tamamı iştirak şirketlerindeki görevlerinden istifa etti.

İstifa edenler isimler şöyle:

İştirak şirketlerin yapısı

Büyükşehir belediyelerinin yapısına ilişkin yasalara göre belediyeler, kendilerine verilen görev ve hizmet alanlarında ilgili mevzuatta belirtilen usullere göre şirket kurabiliyor. Belediye şirketlerinin kuruluşuna ilişkin usul ve esaslar, şirket organları ve görevleri, şirket yönetiminin oluşturulması, özel şirketlerde olduğu gibi 6762 sayılı Türk Ticaret Kanunu hükümlerine tabi.

Belediye iştiraki şirketler genel kurul pay sahiplerinden oluşuyor. Belediye şirketlerinde pay sahibi ise belediye tüzel kişiliği. 5393 sayılı Kanunun 37’nci maddesine göre, belediye tüzel kişiliğinin temsilcisi belediye başkanının kendisi. Belediyenin ortağı olduğu şirketlerin genel kurullarında belediyeyi temsil etmek yetkisi de belediye başkanına olan Ekrem İmamoğlu’na ait.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur