Çiğdem Toker: “İki kamu görevlisi bilgilerini TBMM’yle paylaşmayarak gerçekleri kararttı”

Çiğdem Toker, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında kurulan TBMM araştırma komisyonunun etkin çalıştırılmadığını, kamu görevlilerinin soruları yanıtlamak üzere gelmediğini ve gerçekleri kararttığını, darbecilerin siyasi bağlantılarının bulunamadığını söyledi

Çiğdem Toker: “İki kamu görevlisi bilgilerini TBMM’yle paylaşmayarak gerçekleri kararttı”

15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden üç yıl geçse de birçok soru yanıtsızlığını koruyor. Sözcü gazetesinden Çiğdem Toker de yanıtsız kalan soruları köşesine taşıdı.

Darbe girişimi sonrası demokrasiye yönelik tehditleri gidermenin, koşulsuz demokrasiyi kurmanın ve gerçek bir hukuk devleti inşa etmenin zor ama olanaksız olmadığını söyleyen Toker, buna karşın TBMM’deki dört partinin ittifakıyla kurulan Darbeleri Araştırma Komisyonu’nun verimli çalıştırılmadığını söyledi:

Komisyon görüşmelerinin yayınlanması önerisi reddedildi.

O gün, darbenin aydınlatılmasında kritik rol oynayacak konumdaki kamu görevlileri muhalefet partilerinin talebine rağmen davet edilmedi.

İki kamu görevlisinin sahip olduğu bilgileri TBMM’ye anlatmaması, gerçekleri kararttı.

Rapor çok gecikti, ortaya çıkan rapora sonradan eklemeler yapıldı.

Üç yıl geçmesine karşın, darbeye katılanların siyasi bağlantıları, kimi siyasilerin askerlerin ilişkilerine dair sorular cevapsızdır.

Toker, tüm darbeler gibi 15 Temmuz darbe girişiminin de toplumsal kazanımları yok ettiğini ve halka ağır bedeller ödettiğini söyleyerek yazısını tamamladı.

Çiğdem Toker’in yazısının tamamı için tıklayın.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur