ABD Senatosu’nda Türkiye’ye yaptırım uygulanması için bir tasarı daha

ABD Senatosu’nun iki Cumhuriyetçi üyesi Türkiye’ye yaptırım uygulanması için karar tasarısı sundu. Tasarıya Demokratlar’dan da destek geldi, “Trump yaptırımı reddetse bile yasa tasarısı sunacağız” denildi

ABD Senatosu’nda Türkiye’ye yaptırım uygulanması için bir tasarı daha

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alması üzerine ABD’den gelen tepkilere ve yaptırım baskısına bir yenisi eklendi.

Reuters’in haberine göre; ABD Senatosu’nun Cumhuriyeti Partili üyeleri Rick Scott ve Todd Young, Türkiye’ye yaptırım uygulanması için çağrı içeren bir karar tasarısı daha sundu.

Tasarıda Türkiye’ye ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası (CAATSA) kapsamına yaptırımların tamamen uygulanması istendi.

Cumhuriyetçi senatörlerin tasarısına Demokratlar’dan da destek geldi.

Senato’nun Dış İlişkiler Komitesi’nden Demokrat Senatör Bob Menendez, Türkiye’yi F-35 programından çıkarmanın yeterli olmadığını ifade etti ve Rusya ile savunma ve istihbarat alanlarında işbirliği yapılmasının yaptırım gerektirdiğinin altını çizdi.

Menendez ayrıca Trump’un CAATSA’yı devreye sokmayı reddetmesi durumunda, ABD yönetiminin Türkiye’ye yaptırım uygulamaya zorlayacak bir yasa tasarısı sunacağını da sözlerine ekledi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur