İdlip taarruzu başladı: Suriye ordusu Hama kırsalında ilerliyor

Suriye ordusu ve müttefikleri, uzun süredir beklenen İdlip taarruzuna başladı. İdlip vilayetine komşu Hama’nın kuzey kırsalında ilerleyen ordu güçleri bazı stratejik noktaları kontrol altına aldı

İdlip taarruzu başladı: Suriye ordusu Hama kırsalında ilerliyor

Suriye ve müttefikleri uzun süredir beklenen İdlip taarruzuna dün (6 Mayıs) itibariyle başladı.

İdlip’in güneyi, Hama’nın kuzeybatı kırsalında başlayan operasyonun, TSK’nin bu bölgede bulunan gözlem noktasındaki güçlerini geri çektiğine ilişkin haberlerin ardından başlaması dikkat çekti.

İKİ ASKER YARALANMIŞTI: TSK, HAMA KIRSALINDAKİ GÖZLEM NOKTASINDAN ÇEKİLDİ İDDİASI

Rusların havadan desteğiyle ilerleyen Suriye ordusuna bağlı “Kaplan Kuvvetleri” adlı özel birliklerin öncülüğündeki güçler, bazı stratejik bölgeleri kontrol altına aldı.

Suriye yönetimine yakınlığıyla bilinen Al-Masdar’ın haberine göre, Hama’daki El-Bani ve Canabira köyleriyle, Osman tepesi (Tel Osman) Heyet-i Tahrir’uş Şam’dan (HTŞ) kurtarıldı.

Böylece Suriye ordusu, “Mudik Kalesi” (Kal’at el-Mudik) ile Kefer Nebuda kasabaları arasındaki bağlantıyı kesmiş oldu.

Suriye ordusu ve müttefiklerinin Hama’nın kuzey kırsalındaki ilerleyişi beyaz ok işareti ile gösteriliyor. [Harita: syriancivilwarmap.com]

Öte yandan Londra merkezli, muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, yaşanan çatışmalarda en az 20 kişinin öldüğünü bildirdi.

Ordu, Kefer Nebuda’ya ilerliyor

Al-Masdar bugün de Suriye ordusu ile AKP destekli cihatçı çatı örgütü Ulusal Kurtuluş Cephesi militanları arasından şiddetli çatışmaların yaşandığını kaydetti.

Mağayir köyünü kontrol altına alan ve Sağir tepesi (Tel Sağir) ekseninde taarruza geçen Suriye ordusu ve müttefikleri, Kefer Nebuda kasabasına ilerliyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur