CHP: “YSK ayrıntılı kararını açıklamadan AKP gerekçeleri yazıyor”

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, YSK daha ayrıntılı kararını yazmadan AKP kurmaylarının gerekçe sıralamasını “Kararın hangi adreslerde yazıldığını ortaya koyuyor” diye yorumladı. Öztrak, Erdoğan’ın “usulsüzlük görüntüleri” iddiasını da “Kabataş yalanı”na benzetti

CHP: “YSK ayrıntılı kararını açıklamadan AKP gerekçeleri yazıyor”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, parti genel merkezinde YSK’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptali gündemine ilişkin bir basın toplantısı düzenledi.

“6 Mayıs’ta Saray, YSK ile el ele vererek bir sandık darbesi gerçekleştirdi” diyerek sözlerine başlayan Öztrak, Saray’ın ve İstanbul adayı Binali Yıldırım’ın kendilerini mağdur göstererek yeni bir algı operasyonuna giriştiğini söyledi.

YSK henüz iptal kararının ayrıntılı gerekçesini yazmamışken, AKP kurmaylarının iptal gerekçelerinin ayrıntılarını sıraladığına dikkat çeken Öztrak, “Aslında bütün bunlar bir şeyi ortaya koyuyor: Ayrıntılı iptal gerekçelerinin hangi adreslerde yazıldığı ortaya koyuluyor” dedi.

“Usulsüzlük görüntüleri” iddiasına “Kabataş” yalanı benzetmesi

Öztrak, Tayyip Erdoğan’ın Saray’ındaki iftar yemeğinde “Milli iradeye saygı, seçim sonuçlarını kabul etmeyi gerektirir” sözlerini şöyle değerlendirdi:

Bunu ‘seçimlere girmek serbest ama kazanmak yasak’ anlayışındaki birinden duymak trajikomiktir. AKP genel başkanı adet haline getirdiği üzere milletin aklıyla alay etmekte, yalanı gerçek gibi gösteren bir siyaset anlayışıyla hareket etmekte, sandıktan millet iradesini itibarsızlaştırmaya çalışmaktadır.

AKP genel başkanı alenen çalınmış oylardan, yolsuzluktan bahsetmektedir ama YSK kısa kararında bununla ilgili hiçbir husus yer almamaktadır. Rusya’ya gitmeden önce kameraların tespit ettiği usulsüzlükler olduğunu söylemişti. Aynı Kabataş’ta deri pantolonlu üstü çıplak adamların başörtülü bir kadına saldırdığı yalanı gibi bu görüntüleri de halen bekliyoruz.

Faşizm için adres tarifi

Öztrak son olarak Erdoğan’ın Kılıçdaroğlu’na yönelik sözlerine şöyle yanıt verdi:

Bizim genel başkanımız iftarlarda siyaset konuşmaz. Milletin seçtiği başbakanı görevden alıp da partisinin içinde darbe yapmaz. Tarafsız kalacağına namusu ve şerefi üzerine yemin edip bu yemine rağmen dönüp de partisinin genel başkanlığı koltuğuna oturmaz. YSK’yi sandık darbesine azmettirmez. Milletin gözü önünde milli iradeye kumpas kurmaz. Faşizm faşizm demişler, faşizm bunları yapanların adreslerinde aranmalıdır.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur