CHP, tüm İstanbul’da seçimlerin iptal edilmesi için “tam kanunsuzluk” başvurusunda bulunacak

CHP'nin YSK Temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu, "tam kanunsuzluk" gerekçesiyle tüm İstanbul'da seçimlerin iptal edilmesi talebiyle YSK'ye başvuruda bulunacaklarını açıkladı

CHP, tüm İstanbul’da seçimlerin iptal edilmesi için “tam kanunsuzluk” başvurusunda bulunacak

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) dün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptal edilmesi yönünde aldığı kararı açıkladı. Bugün CHP’nin YSK Temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu, Habertürk TV’de “Kübra Par’la Açık ve Net” programına konuk oldu. Yakupoğlu, YSK’nin 16 Nisan referandurumunda mühürsüz oyların geçerli sayılması kararı dışında ilk kez böyle bir karar alındığını kaydetti.

Yakupoğlu, YSK’nin seçim iptali için sadece sandık kurulu başkan ve üyelerinin kamu görevlisi olmadığı sandıklarda oy kullanan seçmen sayılarının toplamının aradaki 14 bin farktan fazla olduğu için iptaline karar verdiğini belirterek “Kamu görevlisi kavramı şuanda mevzuatını tarif eden temel 4 kanun var. Hangisine göre diyeceksiniz? Bu kanun değişikliği Mart 2018’de AK Parti tarafından alelacele yapıldığı için bunun ucunu arkasını göremediler” dedi.

Yakuoğlu, CHP’nin yarın İstanbul’daki 39 ilçenin sandık kurullarının teşkilindeki usulsüzlükten dolayı “tam kanunsuzluk” başvurusunda bulunacağını söyledi. Yakupoğlu şunları söyledi:

Olağanüstü itiraz için iptal edilen bir seçim var ortada. Bunun gerekçesi kısa kararda yazıldığı gibiyse, bilmiyorum diğer gerekçede ne yazacaklar yazmayacaklar ama, şuanda konuşulan ve kısa kararda yer alan sandık kurullarının teşkili ile ilgili gerekçe ise o zaman cin şişeden çıktı. Bir maddi gerçeklik ortaya çıktı. Artık olağanüstü itirazın dışında maddi bir gerçeklik ortaya çıktığı için; bu da nedir, ilçe belediye başkanı, ilçe belediye meclis üyesi ve muhtarlıklardaki seçimleri yapan, o sandıklardaki seçim tutanaklarını imzalayan sandık kurulu da iptal edilen aynı sandık kurulu olduğu için onun da tam kanunsuzlukla iptali gerekir.

YSK, CHP’nin başvurusunu kabul ederse 24 Haziran’ı da araştırmalı

Par, “CHP’nin tam kanunsuzluk teklifini kabul ederse YSK bu durumda daha önce yapılan referandum veya seçim de iptal edilebilir mi? Çünkü kurullar aynı” sorusunu yöneltti. Yakupoğlu, Par’ın sorusuna şu şekilde yanıt verdi:

Elbette. Tam kanunsuzluk iddiasını kabul ettiği anda 24 Haziran’da yapılan cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği, her iki seçim için de sandık kurulu başkan ve üyelerinin kamu görevlisi olup olmadığı yönünde bir araştırma yaptırması, tıpkı şimdi yaptırdığı gibi, gelen sonuçlara göre karar vermesi gerekir. Çünkü demin bahsettim. Tam kanunsuzlukta süre yok. Tam kanunsuzlukta kural yok. Tam kanunsuzlukta ne var? Kanunsuz bir iş ve işlemin seçim sonuçlarını etkileyip etkilemediğinin tespiti var.

Yakupoğlu, YSK’nin böyle bir karar alması durumunda bu karardan 16 Nisan referandumunun etkilenmeyeceğini, çünkü referandumun 2017’de yapıldığını, kamu görevlilerinin sandık kurulunda görevli olmasına ilişkin düzenlemenin ise Mart 2018’de yapıldığını belirtti.

YSK İyi Parti’nin başvurusunu hızla reddetti

YSK, İyi Parti’nin İstanbul’daki seçimlerin tamamının reddedilmesi yönündeki talebini büyü bir hızla reddetmişti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur