25 beyaz erkek Cumhuriyetçi senatör, ABD’nin Alabama eyaletinde kürtajı yasakladı

ABD'deki muhafazakar Alabama eyaletinde, kürtajı çok istisnai durumlar dışında yasaklayan yasa tasarısı kabul edildi. Tasarıya göre, tecavüz ve ensest olaylarında dahi kadınların kürtaj hakkı ellerinden alınıyor

25 beyaz erkek Cumhuriyetçi senatör, ABD’nin Alabama eyaletinde kürtajı yasakladı

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Georgia eyaletinde kadınların kürtaj hakkını fiilen kaldıran yasanın yankıları sürerken bu kez de muhafazakar Alabama eyaletinde kürtajı çok istisnai durumlar dışında yasaklayan yasa tasarısı kabul edildi.

Eyalet Senato’sunda yapılan oturumda, hamileliğin hangi aşamasında olursa olsun kürtaj uygulanmasını suç kapsamına alan tasarı kabul edildi.

Ensest ve tecavüz gibi durumlarda ayrıcalık tanınmasını öngören değişiklik teklifi de reddedildi.

Sputnik Türkiye’nin haberine göre oldukça katı olan yasa, sadece annenin sağlığı tehdit altındaysa kürtaja izin veriyor. Tasarı ile A tipi suç kapsamına alınan kürtajı gerçekleştiren doktorlar 10 ile 99 yıl hapis cezasıyla yargılanacak. Ancak kürtaj olan kadınlar ceza kapsamının dışında bırakılıyor.

Beyaz erkek egemen Senato tasarıyı onayladı

Oylamanın gerçekleştiği 35 üyeli Alabama Senatosundaki 27 Cumhuriyetçi senatörün tümü beyaz ve erkek.

Cumhuriyetçi senatörden 25’i yasanın geçmesi yönünde oy kullanırken diğer iki kişinin oy kullanmadığı belirtildi.

Demokratlar ise Senatoda sekiz sandalyeye sahip ve senatonun tek kadınları olan dört temsilci de Demokrat.

Demokrat lider Bobby Singleton da bu dengesiz durum nedeniyle yasanın kabul edildiğine dikkat çekti ve “Kadınların bedenleriyle ne yapacaklarını söylemeye hazır 27 erkek var” dedi.

İmza yetkisi kürtaj karşıtı Cumhuriyetçi valinin elinde

Yasa, Cumhuriyetçi Vali Kay Ivey tarafından imzalandığında yürürlüğe girecek. Ivey, kürtaja karşı tutumuyla biliniyor.

Cumhuriyetçi Parti’den parlamenter Terri Collins, tasarının kabul edilmesi sonrası yaptığı açıklamada, “Biz, rahimdeki bebeğin bir insan olduğuna inanıyoruz” dedi.

Demoktrat Parti’den Senatör Bobby Singleton ise tasarının ‘doktorları suçlu konumuna’ sokabileceğini savundu.

“Tecavüzün nasıl bir his olduğunu biliyor musunuz?”

Senatör Vivian Davis Figures de yasanın yandaşlarına tepki göstererek, “O çocuğu büyütmek, taşımak, geçimini sağlamak zorunda değilsiniz. O çocuk için hiçbir şey yapmak zorunda değilsiniz ama yine de kadın yerine kararı vermek istiyorsunuz” dedi.

Tecavüz ve ensest konusunda istisna yapılmamasını da ayrıca eleştiren Figures, “Tecavüze uğramak nasıl bir his biliyor musunuz? Kadınların böylesi korkunç bir eylem sonrasında en azından bu istisnaya sahip olmasını neden istemiyorsunuz?” diye sordu.

Tepki çeken “Kalp Atışı Tasarısı” ne diyor?

“Kalp Atışı Tasarısı” olarak anılan yasa, fetüste kalp atışlarının duyulduğu andan itibaren kürtaj yapılmasını yasaklıyor.

Ancak doktorlar ve insan hakları savunucuları, bebeklerin kalp atışlarının yaklaşık altıncı haftada duyulduğuna, kadınların hamile olduğunu ise biyolojik olarak yaklaşık dokuzuncu haftada fark edebildiğine dikkat çekiyor; yasanın kürtajı fiilen yasaklamak anlamına geldiğini vurguluyor.

Alabama dışında Georgia, Kentucky, Mississippi ve Ohio’da da benzer kürtaj yasağı uygulanıyor. Ancak Alabama, yasanın içeriği bakımından  ABD’deki örnek yasaların hepsinden öteye geçiyor.

Ülkedeki kürtaj karşıtı örgütler, Alabama’da kabul edilen bu yasanın, kürtajı serbest bırakan 1973 tarihli ABD Yüksek Mahkemesi kararını da değiştirmesini istiyor.

Yasa kadın örgütlerinin, insan hakları savunucuların tepkisi çekti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur