14. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Ankara’da sinemaseverlerle buluştu

Arkadaş Zekai Özger'in "Perdeyi aç, sesin sarsın dünyayı" dizeleriyle seyircilere seslenen 14. Uluslararası İşçi Film Festivali Ankara'da Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde sinemaseverlerle buluştu

14. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Ankara’da sinemaseverlerle buluştu

Şair Arkadaş Zekai Özger’in “Perdeyi aç, sesin sarsın dünyayı” dizeleriyle seyircilere seslenen 14. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin  (İFF) Ankara galası Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde yapıldı. Gala öncesinde düzenlenen kokteylin ardından Anchorus Çok Sesli Korosu, festival izleyicileri için şarkılarını seslendirdi. Anchorus’un ardından ise Çankaya Belediyesi işçilerinin kurduğu Grup Teneke sahne aldı.

Sunuculuğunu oyuncu Hazal Türesan’ın yaptığı galada Anchorus’a Çağdaş Sanatlar Merkezi’nden Kenan Metin Utkan tarafından, Grup Teneke’ye ise İFF gönüllülerinden Ceren Kaynak tarafından plaket verildi. Galada konuşma yapan Çankaya Belediyesi Başkan Yardımcısı Nafiz Kaya, “Martın sonu bahar havasıyla ve çok daha güçlü bir şekilde, önümüzdeki dönem işçi sınıfının, emekçilerin yanında olmaya devam edeceğiz. Festivali gerçekleştiren tüm arkadaşlarımızı kutluyorum” dedi.

Kaya’nın ardından festivali düzenleyen kurumlar adına Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Üyesi Selma Güngör söz aldı. Güngör, 24 Ocak 2018’de “Savaş bir halk sağlığı sorunudur” başlıklı açıklamasından sonra TTB’ye büyük bir saldırı başlatıldığını kaydederek haklarında açılan davanın yarın karar duruşmasının görüleceğini kaydetti. Güngör, konuşmasında şunları söyledi:

Bugün karar duruşmasından bir gün önce, burada festivalin açılış konuşmasını TTB’ye yaptırmak bizlerle dayanışmanın bir göstergesi, bizleri nasıl benimsediğinizin, takdir ettiğinizin, yanımızda olduğunuzun; “Savaş bir halk sağlığı sorunudur” ifademize katıldığınızın, desteklediğinizin bir göstergesi. Bugüne kadar gösterdiğimiz barış mücadelesini birlikte sürdürdüğümüzün bir göstergesi. “Savaşa hayır, barış hemen şimdi” şiarını şimdiye kadar birlikte söylediğimizin göstergesi. Ve bu dayanışma aynı zamanda gelecek güzel günlerin de yan yana durduğumuzda, birlikte olduğumuzda, birbirimizle dayanıştığımızda geleceğini gösteren bir şey. Bu nedenle tüm bu dayanışma duygularını, bizimle birlikte gerek 24 Ocak sonrasında gösterdiğiniz dayanışmayla, gerek duruşmalar sırasında gösterdiğiniz dayanışmayla, gerek şimdi ve yarın göstereceğiniz dayanışma nedeniyle hepinize teşekkür ediyorum.

Sinema bir gösterme sanatı. Bize kendimizi gösterir, yanımızdakini gösterir, tanımadığımız insanları gösterir. Bize çok uzağımızda olanları gösterir, yaklaştırır, onları tanıdık hale getirir ve ortak bir bellek, ortak bir hafıza oluşturur. Film festivalleri ise bu ortak hafızanın topluca ve kesintisiz olarak buluşmasına yardımcı olur. İşçi Filmleri Festivali de sanırım bir örneği daha yok dünyada, tek örnek olarak bize sıradan insanları sıradan emekçileri, hem kendimizi kendimize gösterir, hem yanımızda en görmediğimiz, belki yanından görmeden geçip gittiğimiz herkesin hayatının, emeğinin bir değeri olduğunu bu dünyada bir önemimiz olduğunu, bu dünyada var olduğumuzu gösterdiği için çok önemli bir festivaldir. Bu nedenle TTB olarak, sendikalar olarak, bütün emek-meslek birlikleri, insan hakları örgütleri ve gerçek sanat severler olarak bu festivali destekliyoruz. Bu desteğimiz devam edecek, festivalin yanında olacağız, filmleri seyrederek birbirimizi tanıyacağız, birbirimizi tanımanın coşkusuyla da daha büyük dayanışmalara kucak açacağız.

Türesan, OHAL döneminde Ankara Valiliği’nin LGBTİ+ etkinlikleri yasağı nedeniyle yapılamayan Kuirfest filmlerinin İFF’nin son iki gününde gösterileceğini duyurdu. Türesan’ın konuşmasının ardından Icira Bolian’ın El Olivo (Zeytin Ağacı) isimli filminin Türkiye’deki ilk gösterimiyle beraber festivalin açılış programı sonlandı.

Sendika.Org/ Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur