Ümit Karan’a cinsel saldırı cezası

Ümit Karan'a cinsel saldırı suçundan açıldı. Karan'a 1 yıl 8 ay hapis cezası verildi

Ümit Karan’a cinsel saldırı cezası

İstanbul’da 2015 yılının ekim ayında oturduğu sitede güvenlik görevlisi olarak çalışan İ.A’ya cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla eski milli futbolcu Ümit Karan hakkında ‘cinsel saldırı’ suçundan 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Bakırköy 37. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Ümit Karan, delil yetersizliği gerekçesiyle beraat etti. Kararın ardından eski milli futbolcu İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 20. Ceza Dairesi’nde yeniden yargılanmaya başladı. Önceki celse hakkında yakalama kararı çıkarılan eski milli futbolcu Ümit Karan ile taraf avukatları katıldı.

Sözcü’den Sevgim Begüm Yılmaz’ın haberine göre, Ümit Karan savunmasında, Makedonya’da futbol takımı çalıştırdığını ve aylık gelirinin 2 bin Euro olduğunu söyleyerek, “Hayatım boyunca kimseye yanlış yapmadım. Makedonya’da çalıştığım için geçen celse gelemedim. Başka herhangi bir amacım yoktur. Benim herhangi bir şekilde kaçma gibi bir eylemim olamaz. Önceki ifadelerimde de belirttiğim gibi suçlamalar doğru değildir” dedi.

Cinsel saldırıya maruz kalan İ.A’nın avukatı Işıl Gülümser, “Rant elde etmek için görüşme talep ettiğimiz iddia ediliyor. Ancak doğru değildir. Müvekkilim olayın hemen akabinde karakola giderek şikayetçi olmuştur. Anlattıkları da kamera kayıtlarıyla birebir uyumludur. Olayın ardından müvekkilim psikolojik rahatsızlık geçirmiş, sakinleştirici kullanmıştır. Müvekkilimin olay akabinde evliliği bitmiştir. Ergenlik çağında bir kız annesinin çalışamaz duruma gelmesine neden olmuştur ve İstanbul’u terk etmiştir. Başka bir ilde aynı mesleğe devam etmektedir. Müvekkilimin iddiası tartışmasız doğrudur” ifadelerini kullandı.

Savcı “cezalandırılsın” dedi

Mütalaasını açıklayan savcı Levent Çağıl, yerel mahkemenin “basit cinsel saldırı” suçundan kurmuş olduğu hükmün kaldırılmasını talep ederek, “sarkıntı düzeyinde kalan cinsel saldırı” suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılmasına karar verilmesini istedi.

Karan’ın avukatı Ayhan Sağıroğlu ise saldırıya uğrayan İ.A’nın avukatının beyanlarına karşı çıkarak, “Karşı tarafın kelimelerle oynamasını kabul etmemiz mümkün değildir. İstismar edilen bir kadın hiçbir zaman hareketsiz kalmaz ve hemen karşılık verir. Mağdurenin anlatımı hayali bir tasvirdir. Neden Makedonya’da antrenörlük yapıyor biliyor musunuz? Şike davasında en az ceza alıp Türkiye’de iş bulamayan tek kişidir” diye konuştu.

Son sözü sorulan Ümit Karan, “Ben bu ülkeye hizmet etmiş biriyim. Hayatım boyunca kimseye yanlış yapmadım. Atatürkçüyüm. Bana Atatürkçülükten ceza verecekseniz razıyım. Ben Survivor isimli yarışmada kadınlarla yan yana bulunduğumda bile herhangi bir şey yapmadım” diyerek beraatını istedi.

1 yıl 8 ay hapis cezası verildi

Kararın kaldırılmasına karar veren Ceza Dairesi, Karan’ın “sarkıntı düzeyinde kalan cinsel saldırı” suçundan 2 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına hükmetti. Cezada indirim yapan heyet, oy çokluğuyla 1 yıl 8 ay hapis cezasına karar verdi. Üye hakim Kadir Erdal ise beraat yönünde görüş bildirerek karara muhalefet şerhi koydu.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur