Sınav skandallarının kilit ismi Ali Demir’e “FETÖ” gözaltısı: Erdoğan tepkilere “şerefsizlik” demişti

2010 KPSS ve 2011 YGS skandallarına imza atan dönemin ÖSYM Başkanı Ali Demir, “FETÖ” operasyonu kapsamında gözaltına alındı. Erdoğan, skandalların olduğu dönem Demir’e yönelik tepki ve protestoları “şerefsizlik” olarak nitelemişti

Sınav skandallarının kilit ismi Ali Demir’e “FETÖ” gözaltısı: Erdoğan tepkilere “şerefsizlik” demişti

Ankara merkezli 7 ilde yürütülen “FETÖ” soruşturması kapsamında aralarında Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) eski Başkanı Ali Demir’in de olduğu 34 kişi hakkında gözaltı kararı verildi ve 20 kişi gözaltına alındı.

Demir, Bursa Kestel’de organize sanayi bölgesindeki bir tekstil şirketinin mekanında gözaltına alındı.

Gözaltına alınanların 6’sının ÖSYM Başkanlığı’nda, 1’inin de Milli Eğitim Bakanlığı’nda bilişim personeli, uzman ve tekniker olarak görev yaptığı belirtildi.

Erdoğan, tepki ve protestolara “şerefsizlik” demişti

ÖSYM Başkanlığı’na atandıktan sonra 2010 yılındaki Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda soruların çalınması ve 2011 yılında Yükseköğretime Giriş Sınavı’nda şifre skandallarına imza atmıştı.

Her iki sınav skandalına tepkiler yükselmiş, liseliler 2011 yılında kitlesel eylemlere imza atmıştı.

Dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan ise tepki ve protestolar karşısında Ali Demir’i savunmuş, “Çok açık ve ağır konuşuyorum; kurumlara yönelik milleti galeyana getirmeye yönelik bu davranışlar şerefsizliktir” demişti.

Demir, sınav skandallarına ilişkin soruşturmalar kapsamında 2015 yılında gözaltına alınmış, adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur