Yavaş’a dava taktiği tutmayınca AKP ağız değiştirdi: “Biz işin hukuk değil, ahlak tarafındayız”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş'tan "sahte senet" gerekçesiyle davacı olan Necmettin Kesgin'in avukatı davadan çekildi. AKP'liler davanın hukuki değil ahlaki boyutuna "odaklanmaya" başladı

Yavaş’a dava taktiği tutmayınca AKP ağız değiştirdi: “Biz işin hukuk değil, ahlak tarafındayız”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş’tan “sahte senet” gerekçesiyle davacı olan Necmettin Kesgin’in avukatının davadan çekildiği belirtildi. Dün (13 Şubat) yaşanan gelişmede davacı Necmettin Keskin’in avukatı Levent Ekmen, Ankara Batı 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne verdiği dilekçe ile Kesgin’in vekilliğinden çekildi.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Mansur Yavaş ise söz konusu şikayette bulunan Kesgin’in suç dosyasının kabarık olduğunu ve olayda mağdur olan kişinin aslında kendisi olduğunu belirtirken, “Yavuz hırsızın ev sahibine baskın gelmesine izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

İddianame nasıl hazırlandı, ne zaman kabul edildi?

Necmettin Kesgin, 6 Kasım 2017’de, avukatları Levent Ekmen ve Özgür Ilgaz aracılığıyla Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü’ne soruşturma izni talebiyle şikayet dilekçesi verdi. Soruşturma izni, seçimlere bir ay kala 27 Şubat’ta verildi ve dosya Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına en yakın Ağır Ceza Cumhuriyet Başsavcılığı sıfatıyla Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığı’na tevdi edildi. Ankara Batı (Sincan) Savcısı Serkan Ucuzcu, iddianameyi hazırlayıp “son soruşturma” açılması talebiyle 7 Mart 2019’da dosyayı Ankara Batı Ağır Ceza Mahkemesine gönderdi. Ankara Batı 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi de iddianameyi 8 Mart 2019’da kabul edip Yavaş’a beyanda bulunması için 10 gün süre içeren tebligatı gönderdi.

Ünal: ” Biz işin hukuk değil, ahlak tarafındayız”

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Yavaş için öne sürülen sahte senet iddialarına ilişkin olarak bugün yaptığı açıklamada “Bu kişi senin arkadaşın; bu kişinin şizofren, dolandırıcı, evrakta sahtecilik yapan, çocuk pornocusu olduğunu söylüyorsun. Peki senin böyle bir kişi ile ilişkin nedir? Bunu açıklamak zorundasın. Yavaş’ın arkadaşı olduğu çok açık. Bizi taraf haline getirmeye çalışmasınlar. Biz işin hukuk değil, ahlak tarafındayız” dedi.

Hukuktan ahlaka…

Ünal’ın sözlerinin aksine ilk başta olayı hukuki bir mesele olarak değerlendiren Cumhur İttifakı ortakları AKP ile MHP, iddianame üzerine Yavaş’ın adaylıktan çekilmesi gerektiğini savunmuştu.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, “CHP’nin müttefiklerinin diğer unsurları tarafından da hararetle desteklenen bu kişinin, Mansur Yavaş’ın, CHP adayının sahte senetle icra takibi yaptığı açıktır” dedi ve “Bundan sonra böyle bir adayı devam ettirip ettirmemek, CHP’nin meseleyi sindirme kapasitesiyle alakalı durumdur” ifadelerini kullanmıştı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de Mansur Yavaş için “Partisini, seçimi rahatlatmalı, toplumsal gerginliği azaltmalı ve bunun için de adaylıktan çekildiğini ifade etmeli. Yani diyorum ki yavaş yavaş ayrıl” şeklinde konuşmuştu.

Yavaş iddialara yanıt verdi: Senedi veren sahtecilikten ceza aldı, bu kadar küçülmeye değer mi?

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur