Türkiyeli şirketlere tefeci ilgisi: Şişecam 550 milyon dolar borç aldı

Şişecam yüzde 7,25 faizle yurtdışına tahvil ihracı yaptı. 550 milyon dolar nominal değerli ve 7 yıl vadeli yurt dışı tahvil ihracına, 150’nin üzerinde uluslararası fon ve yatırımcıdan ihracın iki katı seviyesinde toplam 1,1 milyar dolar talep geldi

Türkiyeli şirketlere tefeci ilgisi: Şişecam 550 milyon dolar borç aldı

Türkiye’nin en büyük şirketlerinden olan Şişecam yüzde 7,25 faizle yurtdışına tahvil ihracı yaptı. 550 milyon dolar nominal değerli ve 7 yıl vadeli yurt dışı tahvil (Eurobond) ihracına, 150’nin üzerinde uluslararası fon ve yatırımcıdan ihracın iki katı seviyesinde toplam 1,1 milyar dolar talep geldi.

Benzer bir işlem geçtiğimiz Şubat ayında Türk Telekom ve Mart ayı başında Yapı Kredi Bankası tarafından gerçekleştirilmişti. Türk Telekom, yurt dışında yerleşik yatırımcılara 500 milyon dolarlık tahvil ihracı gerçekleştirirken, ihraç tutarının 5 katı talep toplandı. Türk Telekom tarafından yapılan açıklamaya göre, şirket yurt dışında yerleşik yatırımcılara yönelik 500 milyon dolarlık tahvil ihracı gerçekleştirdi. Tahvile, 39 ülkeden 264 yatırımcı ihraç tutarının 5 katı talep gösterdi.

Krizin etkisi ile zor günler yaşayan Türkiye’nin büyük şirketleri tahvil ihracı ile borçlanmaya gitmek zorunda kalıyor. Yapı Kredi Bankası’nın 8,25’lik ihracından sonra Şişecam’da oldukça yüksek kabul edilen bir faiz oranıyla ihraç yaptı.

Geri ödeme tarihi 14 Mart 2026 olan yurt dışı tahvil yüklenim sözleşmesinin imzalanması ve Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) Tertip İhraç Belgesi’nin alınması sonrasında 14 Mart 2019 tarihi itibarıyla satış işlemleri tamamlandı. Getirisi yüzde 7,25 ve kupon faizi yüzde 6,95 seviyesinde gerçekleşen Şişecam’ın Eurobond’u uluslararası piyasalarda işlem görmeye başladı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur