Hrant Dink davasında tahliye kararı

Hrant Dink cinayeti davasında, tutuklu sanıklar Ercan Gün ve dönemin jandarma istihbarat görevlisi Muharrem Demirkale'nin tahliyesine karar verildi

Hrant Dink davasında tahliye kararı

Hrant Dink’in öldürülmesinde sorumluluğu bulunan Emniyet, İstihbarat ve jandarma görevlilerinin yargılandığı 4’ü tutuklu 85 sanıklı davanın 90. duruşması Çağlayan’daki İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

Evrensel’den Cansu Pişkin’in haberine göre, tutuklu sanıklar Ramazan Akyürek ve Ercan Gün Silivri Cezaevinden, Muharrem Demirkale ve başka suçtan tutuklu Yavuz Karakaya Sincan Cezaevinden SEGBİS ile duruşmaya katıldı. Ev hapsindeki Ali Öz ve tutuksuz sanıklar duruşmada hazır bulundu. Dün (13 Mart) alınan taleplerin ardından ara kararını açıklayan mahkeme, dönemin İstanbul Jandarma İstihbarat TİM Komutanı Muharrem Demirkale ve FOX TV Haber Müdürü Ercan Gün’ün tahliyesine karar verdi.

Mahkeme, “terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla başka dosyalardan da tutuklu bulunan Demirkale ve Gün’e, mevcut dosyalarından tahliye edilmeleri ihtimaline karşı yurt dışı çıkış yasağı verdi.

Mahkeme önceki celse tahliye edilen Astsubay Yavuz Karakaya ile eski Tuğgeneral Hamza Celepoğlu için de yurt dışına çıkış yasağı koydu. Son tahliyelerle birlikte dosyadaki tutuklu sayısı 2’ye düştü.

AA’nın haberine göre, tahliye edilmesine karar verilen sanık Muharrem Demirkale ve Ercan Gün, başka davada tutuklu bulunduğu için cezaevinden çıkamayacak.

Dönemin MİT görevlileri dinlenecek

Mahkeme, tutuklu sanıklar Ramazan Akyürek ve Ali Fuat Yılmazer’in tutukluluklarının devamına, Ali Öz’ün de ev hapsinin devamına hükmetti. Dink Ailesi avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu’nun talebini kabul eden mahkeme gelecek celse dönemin MİT İstanbul Bölge Başkanı Hüseyin Kubilay Günay, dönemin MİT İstanbul Bölge Başkanı Görevlisi Özel Yılmaz ve Handan Selçuk, dönemin İstanbul Valisi Muammer Güler, dönemin İstanbul Vali Yardımcısı Ergün Güngör, Adem Sağlam, Emre Altuntaş, Recep Koçpınar, Muhammet Bulgur, Adem Polat,  Mustafa Kuletaş, Muhammet Kırmacı’nın dinlenmesine karar verdi.

HRANT DİNK DAVASI: TANIKLAR DİNLENDİ, ARA KARAR YARIN AÇIKLANACAK

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur