Venezüella’da bir başka meydan muharebesi: Üretken İşçiler Taburu’ndan gönüllü çalışma seferberliği

Bolivarcı Devrim’in kazanımlarının saldırı altında olduğu Venezüella’da gerçek savaş ekonomi alanında sürüyor. Kendilerini Üretken İşçiler Taburu olarak tanımlayan ve yüzlerce işçiyi seferber eden bir girişim de bu savaşa halkın üretken gücü ve yaratıcılığı ile katılıyor

Venezüella’da kendilerini “Üretken İşçiler Taburu” olarak adlandıran bir grup vasıflı işçi, birkaç kilit bölgede üretimi  hızla başlatmaya yardım etmek amacıyla 4-9 Şubat tarihleri arasında Lara eyaletindeki El Maizal komününe gitti.

Üretken İşçiler Taburu, gönüllü çalışmayı “meydan muharebesi” olarak tanımlayan bir öz-örgütlenme girişimi. El Maizal’a uzattıkları yardım eli, abluka altındaki ülkenin üretim araçlarını yeniden inşaa etme çabasıyla üstlendikleri 13. “muharebe”.

Bu projeler Chavist direnişin ve kendiliğinden işçi sınıfı dayanışmasının bir parçası. Aynı zamanda Lenin ve Che’nin çağrıda bulunduğu gönüllü çalışmayı anımsatıyor. Sosyalizmi, sosyalizm yapan şeyleri…

Grubun kurucularından Sergio Requena, girişimi “alışılmadık bir savaş için alışılmadık bir tabur” olarak değerlendiriyor. Bu Üretken Tabur şimdiye dek yüzlerce işçiyi bir araya getirdi ve 10 endüstriyel tesisi iyileştirdi.

Terra TV’den Jota, 6 günlük gönüllü çalışmayı fotoğrafladı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur