Türkiye ve Rusya’dan ayrı ayrı İdlip açıklamaları: “Güvenli bölge oluşturulacak”

55. Uluslararası Münih Güvenlik Konferansı’na katılan Türkiye ve Rusya yetkililerinden birer gün arayla İdlip açıklamaları geldi. Lavrov “Güvenli bölge kuracağız”, Hulusi Akar “Temizleyeceğiz” dedi

Almanya’da düzenlenen 55. Uluslararası Münih Güvenlik Konferansı’na katılan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’dan birer gün arayla İdlip açıklamaları geldi.

16 Şubat’ta katıldığı bir panelde konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İdlip’te Türkiye’yle birlikte “güvenli bölge” oluşturacaklarını belirterek şunları söyledi:

Şam yönetiminin rızası ile Rusya ve Türkiye ordusu tarafından İdlip’te kademeli olarak güvenli bölge oluşturularak ortak devriye alanı oluşturulacağı üzerinde anlaşma sağlandı. Nasıl olacağını birlikte göreceğiz.

Akar: “İdlip’i temizleyeceğiz”

17 Şubat’taki “Suriye Savaşı: Strateji mi Trajedi mi?” başlıklı panele katılan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Afrin, Azez ve Cerablus’ta olduğu gibi İdlip de temizlenecek ve burada yaşayan insanlar evlerine dönecek” ifadelerini kullandı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur