Rusya sıkıştırıyor: “Türkiye İdlip sözünü tutsun, Şam ile Kürtler Fırat’ın doğusunda anlaşsın”

Tayyip Erdoğan’ın Rusya ziyareti yaklaşırken Rus yetkililerden peş peşe Türkiye’nin İdlip yükümlülüklerini hatırlatan açıklamalar geliyor. Fırat’ın doğusu konusunda da Rusya’nın tutumu Suriye’nin egemenliğinin tesisi için Şam ile Kürtlerin anlaşması

Rusya’nın Şam Büyükelçisi Aleksandr Yefimov, Suriye hükümetiyle Kürtler arasındaki görüşmeler sırasında hükümet güçlerinin Fırat’ın doğusunda egemenliği yeniden tesis etmesine ilişkin iki tarafı da memnun eden bir çözüm bulunmasını umduklarını söyledi.

Sputnik’e demeç veren Yefimov, ABD’nin Suriye’den çekilmesinin Şam’ın ülkenin birliğini ve toprak bütünlüğünü sağlamaya yönelik çabalarının verimliliğini artıracağını belirterek, “Bu bağlamda, Şam yönetiminin yerel Kürt temsilcilerle yürüttüğü temaslar sırasında, bölgedeki tüm etnik grupların çıkarları göz önünde bulundurularak, Fırat’ın doğusunda egemenliğin yeniden tesis edilmesi konusunda karşılıklı olarak kabul edilebilecek bir çözüm bulunmasını umuyoruz” dedi.

“Türkiye’nin İdlip yükümlülüklerini yerine getireceğini umuyoruz”

Yefimov, Türkiye’nin Rusya’yla yapılan İdlip mutabakatına uygun olarak yükümlülüklerini yerine getirmesini beklediklerini kaydetti.

İdlip’teki durumun sürekli olarak kötüye gittiğini, bunun sonucunda Heyet-i Tahrir’uş Şam’ın İdlip gerilimi azaltma bölgesinin tamamında kontrolü ele geçirdiğini ve ılımlı muhalifleri bölge dışına çıkardığını anlatan Yefimov, “Türk tarafının 17 Eylül 2018 tarihli Soçi mutabakatında üstlendiği yükümlülükleri yerine getirebileceğini ve İdlip’te silahsızlandırılmış bölge kurma anlaşmasını gerçekleştirmeyi hep birlikte başaracağımızı umuyoruz” ifadelerini kullandı.

Dün de Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova Türkiye’nin İdlip’teki çabalarını aktif hale getirmesini ve üstlendiği yükümlülükleri tamamen yerine getirmesini beklediklerini söyledi.

Üçlü zirve İdlip için özel önem taşıyor

Rus elçi, bu bağlamda 14 Şubat’ta Soçi’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani arasında yapılacak üçlü zirvenin özel önem taşıdığını vurguladı.

‘Rus Hmeymim üssü için de tehlike arz ediyor’

Radikal güçlerin İdlip’te her gün ateşkes ihlali yaptığına da dikkat çeken Yefimov, sivillerin ve Suriyeli askerlerin hayatlarını kaybettiğini, militanların saldırılarının Rus askeri üssü Hmeymim için de tehlike arz ettiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Sputnik Türkiye

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur