Polisin gözaltındaki kadına cinsel saldırıda bulunmasına tepki: “Derhal görevden alınarak yargılanmalı”

TAYAD’ın Ankara Sakarya Caddesi’nde yaptığı eyleme destek veren bir üniversite öğrencisi, polis tarafından gözaltına alındığı sırada cinsel saldırıya maruz bırakıldı. Vekiller ve kadın örgütleri, polis hakkında hukuki işlem başlatılmasını istedi

Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği’nin (TAYAD) Ankara Sakarya Caddesi’nde yaptığı eyleme destek veren bir üniversite öğrencisi, polis tarafından gözaltına alındığı sırada cinsel saldırıya uğradı. Taciz görüntülerini Yüksel Caddesi direnişçilerinden Acun Karadağ sosyal medya hesabından yayımladı.

Karadağ, “Bu çocuk üniversite öğrencisi. Tayad’ın Ankara Sakarya Caddesi’nde yaptığı bir eyleme dün destek verdi. Gözaltına alındı. Ve polisin tacizine uğradı. Bu iğrenç durumu fotoğraf makinesi belgeledi” diyerek gözaltı sırasında yaşanan tacize tepki gösterdi.

Sezgin Tanrıkulu, Gül ve Soylu’ya seslendi

Yayımlanan görüntüler sosyal medyada da tepkilere neden oldu. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya seslenerek, “Rezalet, söylenecek başka bir kelime yok. Bu polis memuru derhal açığa alınmalı, soruşturma başlatılmalı ve tutuklanmalıdır” dedi. Tanrıkulu aynı zamanda tacize maruz bırakılan kadın ile de yarın (19 Ocak) Ankara Adliyesi’ne giderek polis hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını duyurdu.

Kadın örgütleri sosyal medya hesaplarındaki paylaşımlarda “Haklarımıza, hayatlarımıza ve bedenlerimize yönelik saldırıların karşısında birbirimizi savunmaya devam edeceğiz” dedi. HDP Kadın Meclisi de saldırıda bulunan polisin derhal görevden alınması için çağrı yaptı.

Ankara Barosu’ndan suç duyurusu

Ankara Barosu da konu ile ilgili suç duyurusunda bulunduklarını resmi internet sitelerinden şu ifadelerle duyurdu:

Ankara Sakarya Caddesi’nde yapılan bir eyleme destek veren üniversite öğrencisine polis tarafından gözaltına alındığı sırada cinsel saldırıda bulunan kamu görevlisi polis hakkında Baromuz tarafından suç duyurusunda bulunulmuştur. Meslektaşlarımıza saygıyla duyurulur.

M.D: “Polisin haysiyetsizce yaptığı muamelenin yarattığı utanç kesinlikle polise aittir”

Polis tarafından cinsel tacize maruz bırakılan M.D, Artı Gerçek’ten Derya Okatan’a konuşarak “Polisin haysiyetsizce yaptığı muamelenin yarattığı utanç kesinlikle polise aittir. Bu utanç bana yüklenemez. Haysiyetsizleştirilen, itibarsızlaştırılan ben değilim, tacizci polistir. Tecavüzcülerin, tacizcilerin, onursuzca muamele yapanların yarattığı utanç kadınlar üzerine yüklenmeye çalışılıyor” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur