HDP seçim bildirgesini açıkladı: “Birlikte demokrasiye”  

HDP 31 Mart yerel seçimleri için hazırladığı seçim bildirgesini açıkladı. Bildirgede “Hedefimiz, daha çok belediyede ‘doğrudan demokrasi’yi hayata geçirmek” denildi

HDP, 31 Mart Yerel Seçim Bildirgesini Ankara’da Belediye Eşbaşkan Adayları, siyasi parti, sivil toplum kuruluşları ve kurum temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda açıkladı.

Türkçe seçim sloganını “Birlikte demokrasiye” olarak belirleyen HDP’nin seçim bildirgesinde “birlikte yaşam, gençler, kadınlar, çocuklar, engelliler, doğa, özgür ve eşit bir yaşam, halkın kendi kendini yönetmesi” vurguları yer aldı.

Buldan: “Bildirgemizin temelinde yaşam var”

Sözlerine açlık grevinin 101. günündeki Leyla Güven’i selamlayarak başlayan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Onu ve direnişteki tüm yoldaşlarımızı saygı ve sevgi ile selamlıyor, önlerinde eğiliyoruz. Tarih 101 gündür direnişe tanıklık ediyor. Aynı zamanda bu sese kulak tıkayan zalimlerin küçüklüğüne de tanıklık ediyor” dedi.

Buldan’ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

Bildirgemizin temelinde yaşam var, birlikteliğimiz var. Kadınlar var, gençler var, engelliler var. Çocuklar var emekçiler var emekliler var. Ormanlarımız sularımız topraklarımız var. Özgür ve eşit bir yaşam var, demokrasinin yerelden başlatılması radikal demokrasi var, halkın kendi kendisini yönetmesi var. 

Kentlerimizi kazanırsak Saray rejimi çözülecek

Karşımızda yaşamı betonlaştırmaya çalışan tekçi bir iktidar var. Savaş mermilerini insan yaşamından değerli gören bir iktidar var. Halkı sabah karanlığında pazar kuyruklarına, yoksulluğa mahkum eden bir iktidar var. İşte bu nedenle diyoruz ki bu iktidarı yerelden başlayarak geriletmemiz, yeni bir yaşam alanı açmamız gerekir. Kentlerimizi kazanırsak Saray rejimi çözülecek ve mutlaka kaybedecektir. 

Bu halkı durdurmak isteyen ittifaklara karşı halkın ittifakını kuruyoruz

Bu zulüm mutlaka sona erecektir. Bu nedenle Büyük İnsanlık Yürüyüşünü yerelden başlatıyoruz. Karanlığın yerine aydınlığı, hukuksuzluğun yerine adaleti, gaspçılığın yerine halk iradesini, nefretin yerine sevgiyi, savaşın yerine barışı, sömürünün yerine alın terini yüceltmek için bu yola çıktık. 

Ya Me Ye dedik halka ait olanı gaspçı kayyumların elinden kurtarıp bu halka iade etmek için yola çıktık. Bu halkı durdurmak için kurulan ittifaka karşı halkın ittifakını oluşturarak bu oyunları boşa çıkaracağımıza inandığımız için bu yola çıktık. 

Bizden korksunlar çünkü kaybedecekler!

Bizden ve bu iradeden koruyorlar. Korkmakta haklılar çünkü kaybedecekler. Onların kaybetmesi halklarımızın kazanması demektir. Tüm Türkiye halkları bilmelidir ki Soma’yla Roboski’nin kaderi birdir. Ağıtlarımız, gözyaşlarımız, acılarımız birdir. Türkülerimiz, halaylarımız, semahlarımız yan yana omuz omuzadır. O halde mücadelemizi de yan yana omuz omuza vermeliyiz. Özgür bir yaşamı oluşturmak bizim elimizdedir. 

Ezilen halkların yalnız ve alternatifsiz olmadığını belirten Buldan, “Saraylar onların olsun meydanlar bizimdir. Kentler bizimdir, toprak su çiçek bizimdir. Onlar bizi bekliyor. Haydi hep beraber Ya Me Ye diyelim ve bizim olanı almaya gidelim. Bizim olanı almaya gidelim ve alalım” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Temelli: Yaşanan bütün krizlerin sorumlusu Erdoğan’dır

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli de siyasi, toplumsal, ekonomik krizin tüm ülkeyi sardığını belirterek “Tüm bu krizin nedeni 17 yıldır iktidarda olan AKP ve onun başındaki zattır. Erdoğan’dır” dedi.

Ülkedeki hukuksuzluklara, basın ve ifade özgürlüğünün olmayışına değinen Temelli, “Bugün bu ülke de demokratik siyaset tasfiye edilmektedir. Demokratik siyaset içinde mücadele edenler bugün cezaevindedir” dedi. Temelli, Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş şahsında tutuklu siyasetçilere selamlarını yolladı.

Temelli’nin konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

HDP seçenektir. Türkiye halkları seçeneksiz değildir. HDP barış, demokrasi, Türkiye’nin geleceği için seçenektir. 31 Mart’ta hep birlikte bu seçeneği var edeceğiz. Biz çoğulcu, laik, herkesin eşit ve birlikte yaşadığı bir cumhuriyeti, demokratik cumhuriyeti kurmak için geliyoruz. Bütün yetkileri bir adama devreden anayasaya karşı demokratik bir anayasayı var etmek için geliyoruz. 

Kimsenin kimseye üstün olmadığı bir ülkeyi yaratmaya geliyoruz

Bütün yetkileri tek adama devreden anayasaya karşı, eşit yurttaşlık temelinde bir anayasayı var etmek için geliyoruz. Otoriterliğe karşı yerel demokrasi ve radikal demokrasi ile var edilmiş bir parlamento için geliyoruz. Türk’ün Kürt’ten, erkeğin kadından, Sünni’nin Alevi’den üstün sayılmadığı bir ülkeyi var etmek için geliyoruz. 

Hukukun üstünlüğünü sağlamak için geliyoruz

Üreten biziz yöneten de biz olacağız demek için geliyoruz. Türkiye’de hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığını sağlamak düşünce ve ifade özgürlüğünü hakim kılmak için geliyoruz. Tek adam anlayışına karşı demokratik toplum ve özgür yurttaş gerçekliğine merhaba demek için geliyoruz ve bunu da hep birlikte başaracağız. 

Türkiye halklarına demokratik siyaset seçeneği sunuyoruz

Yeni yaşamı inşa etmek için önümüzde tarihi bir fırsat var. 31 Mart yerel seçimleri bu fırsatı tüm Türkiye halklarına sunuyor. HDP olarak aldığımız kararla Türkiye siyasetine demokratik bir zemin sunduk. Tüm kayyum illerinden kayyumları süpürüp atacağız. AKP elinde yolsuzluk ve hizmetsizlik yaşayan Muş, Bingöl, Kars gibi kentlerde belediyeyi AKP’den alacağız. Ama bunun ötesinde tüm Türkiye’ye ve demokrasi güçlerine emekçilere, kadınlara, STK’lara, sendikalara, hakkı kısıtlanmış tüm mağdurlara, hakkı elinden alınmış olanlara bir seçenek sunuyoruz. 

Gelin demokratik zeminde faşizme karşı buluşalım

Gelin demokrasi zemininde buluşalım gelin hep birlikte faşizme karşı, AKP-MHP blokuna karşı güç birliği yapalım ve 24 Haziran’da yarım bıraktığımız işi 31 Mart’ta tamamlayalım. Radikal demokrasi perspektifimiz ile yerellerde yerinden yönetim anlayışımızla, katılımcı bütçe anlayışımızla geçmişten gelen birikimlerimizi geleceğe akıtarak özgür yarınları var edeceğiz. Yerel demokrasiyi güçlendireceğiz. O yüzden de diyoruz ki; 

Amed Ya Me Ye

Mardin Ya Me Ye

Kars Ya Me Ye 

Türkiye Ya Me Ye 

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur