“Aşkın kanunu yeniden yazıyoruz” diyen kadınlar 14 Şubat’ta eylemdeydi

Kadınlar Birlikte Güçlü’nün çağrısıyla kadınlar, birçok ilde eşitlik için sokağa çıkarak “Aşkın kanunu yeniden yazıyoruz” dedi

İstanbul

İstanbul’da kadınlar Beşiktaş’ta bir araya geldi. “Eşitlik yoksa aşk da yok” diyerek sokakları mora boyayan kadınlar Kartal Heykeli’ne yürüyerek burada açıklamalarını yaptı. “Aşkın Kanunu’nu yeniden yazıyoruz” diyen kadınlar kalıplaşmış ve “aşk” diyerek kısıtlayan erkeklere karşı kendi kanunlarını haykırdı.

İzmir

İzmir’de Kadın Savunma Ağı üyeleri, “Eşitlik yoksa aşk da yoktur” diyerek Karşıyaka Çarşı’da bir araya geldi. “Öldüren sevgi istemiyoruz”, “Aldatıldık, sevda böyle değil”, “Eşitlik yoksa aşk da yok” yazılı dövizler ve Didem Madak’ın, Frida Kahlo’nun, Gülten Akın’ın, Birhan Keskin’in, Füruğ Ferruhzad’ın şiirlerinin olduğu kalpli kağıtlar taşıyan kadınlar hem dans etti hem de kağıtları dağıttı. Kadınların Aşkın Kanunu’nu Gizem Coşkun okudu.

Samsun

Samsun’da kadınlar, Samsun Kadın Dayanışması’nın çağrısıyla Süleymaniye Geçidi’nde buluşarak bir basın açıklaması yaptı. Dizilerde, reklamlarda ve hatta ana haber bültenlerinde aşk ve mücevherlerle, pahalı yemeklerle, mutlu sonlarla ve aile vurgularıyla bir “sevgi günü” oluşturulduğunu belirten kadınlar, hayatlarını ve dünyayı değiştiren kadınların Aşkın Kanunu’nu yeniden yazdığını belirtti.  Basın açıklamasının ardından üzerinde “Erkek egemen aşk tanımını kabul etmiyoruz”, “Öldüren sevgi istemiyoruz”, “Aşk; sevdiği için öleceğini söyleyen erkeklerin sevdiğini öldürmesi değildir” notları ve katledilen kadınların adlarının olduğu siyah gülleri sokaktan geçen kadınlara dağıttı.

Kocaeli

Kocaeli Kadın Platformu da kent merkezindeki yürüyüş kolu üzerinde bir araya gelerek Aşkın Kanunu metnini okudu.

Mersin

Mersin’de kadınlar Pozcu Platin önünde saat 18.30’da toplanarak basın açıklaması yaptı. Açıklamadan önce Özgecan Aslan’ın katledilmesinin dördüncü yıldönümü olduğuna dikkat çeken kadınlar, o günden bu güne cinayetlerin giderek arttığını belirtti. Basın açıklaması sırasında “Öldüren sevgi istemiyoruz”, “Hediye değil eşitlik”, “Kadınlar birlikte güçlü” sloganları atıldı.

Adana

Adana Kadın Platformu, Çakmak Caddesi üzerinde bulunan Kültür Sokağı’nda bir araya geldi. Platform adına konuşan Pelin Çiçek, sevgi ile isimlendirilen bir günde dahi kadınların şiddet görmeye, tacize-tecavüze uğramaya, öldürülmeye devam ettiğini söyledi. “Gül almaya da can almaya da hayır. Hediye değil, eşitlik istiyoruz. Ölüm değil, özgürlük istiyoruz. Öldüren sevgi istemiyoruz” diyen Çiçek, erkek şiddetine karşı dayanışma ve mücadele çağrısı yaptı.

Hatay/İskenderun

Hatay’ın İskenderun ilçesinde Kadın Platformu 14 Şubat Sevgililer Günü’nde erkek şiddetini Eğitim-Sen’deki basın toplantısı ile protesto etti. Basın toplantısında konuşan platformun dönem sözcüsü Hülya Ateş, yıllardır mücadele ettikleri erkek şiddeti ve neoliberal sistemin kendilerini aldatmaya çalıştığını ancak kendilerinin bu masalları kabul etmediklerini söyledi. Ateş, kadına yönelik şiddete karşı mücadele edeceklerini söyleyerek sözlerini noktaladı.

Hatay

Kadınlar Birlikte Güçlü, Hatay’da da yeniden yazdıkları Aşkın Kanunu’nu kadınlara ulaştırdı.

Erzincan

Kadınlar, Erzincan’da Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya geldi. Kadınlar adına Aşkın Kanunu’nu İlknur Akbaba okudu.

Kadınların dört bir yanda okuduğu Aşkın Kanunu metni şöyle:

Bugün 14 Şubat, “Sevgililer Günü”. Yani en “romantik”, en gösterişli, en kırmızı kalpli, en birbiriyle yarışan evlilik tekliflerinin günü, çünkü televizyonların da altını çizdiği üzere: “14 Şubat’ta teklif başkadır”. Bugün “hayatının teklifi”ni almayan, o teklifi etmeyen kaybeder. Öyle mi?

Bugün dizilerin, reklamların, hatta ana haber bültenlerinin konusu aşk – yani aşk ve mücevherler, aşk ve pahalı yemekler, en önemlisi de aşk ve mutlu son. Mümkün olan tek mutlu son da alnından bir öpücükle tescillenen evlilik, ne olursa olsun, hangi şiddeti, baskıyı, sömürüyü örterse örtsün sonsuza dek ‘aile’ olmak… Bugün, ancak satın alınan hediyeyle değerlendiği düşünülen, aileyi kurduğu ve ailenin bütünlüğünü muhafaza ettiği ölçüde makbul sayılan aşkın ya da sevginin günü…

Biz ise, yani ‘dünyayı yerinden oynatacağız’ diye yola çıkanlar – veya yoldan çıkanlar – dünyayı da, hayatlarımızı da, özeli de geneli de değiştirmek için:
“Aşkın Kanununu Yazıyoruz Yeniden!”

Aşkın kanunu “Ya benimsin ya kara toprağın” mı diyor?
Yeniden yazıyoruz: Bizim aşktan anladığımız “Uğruna ölecek kadar sevdiği için” öldürmek değil. Hayatımız bizim, hayatı seviyoruz. Öldüren sevgi istemiyoruz.

Aşkın kanunu bir kadına hayatı dar etmeyi “kıskançlık” diye güzellemek midir?
Yeniden yazıyoruz: Özgürlüğümüze gölgeyi hakaret sayıyoruz.

Aşkın kanunu “Sevdiğine saçını süpürge et” mi diyor?
Yeniden yazıyoruz: Saçlarımızı savurur, haklarımızı savunuruz.

Aşkın kanunu “Bunu mu giyeceksin”, “oraya gidemezsin”, “o saatte sokakta işin ne” mi diyor?
Yeniden yazıyoruz: Bizim aşk dediğimizde sevmeyi sahip olmak sanmak yok!

Aşkın kanunu yalnızca bir kadın ve bir erkek arasında olanı mı makbul sayar?
Yeniden yazıyoruz: Kimin kimi sevebileceğinin, hangi bedenlerin arzulanabileceğinin sınırını ‘genel ahlâk’la çizmek yok.

Aşkın kanunu bir adam “bitti demeden bitmez” mi diyor?
Yeniden yazıyoruz: Bunun adı aşk değil, şiddet. Bizim için bittiyse, bitmiş demektir, nokta.

Aşkın kanununda “hayır” naz yapmak mı demektir?
Yeniden yazıyoruz: Hayır – ve aslında evet olmayan her şey, her zaman hayır demektir! Hangi saatte nerede olduğumuzdan, içkili olup olmadığımızdan, sabah ettiğimiz kahvaltıdan, bir fotoğraftaki gülümsememizden rıza devşirmeye kalkışmayın.

Aşkın kanununda tüm ‘seviyorum’ların yükü paylaşılmayan ev işine dönüşmesi mi var?
Yeniden yazıyoruz: Bizim aşk dediğimizde o masada bırakılmış bardağın, kendi kendine yerinden kalkıp yıkandığının varsayıldığı bir düzen yok. Evlilik, sevgililik adı altında görünmez kılınan, doğallaştırılan emeğimizin sesini yükseltiyoruz. Olmaz olsun eşitsiz aşk!

Aşkın kanunu: “Bir hediye her şeyi affettirir” mi diyor?
Yeniden yazıyoruz: Ne 14 Şubat’ta ne başka gün bir hediyeyle şiddeti, sömürüyü, eşitsizliği, baskıyı aklamak; paketleyip bize geri pazarlamak yok.

Aşkın kanunu “O öyle bir adam değil, o yapmaz” mı diyor?
Yeniden yazıyoruz: Erkek şiddeti statü, meslek tanımaz; olmaz olmaz demiyoruz, çünkü biliyoruz, deneyimle sabit: tüm erkekler yapabilir.

Aşkın kanunu: “Evli-mutlu-çocuklu” mu diyor?
Yeniden yazıyoruz: Ne olursa olsun aile olma, aile kalma, aile arasında tutma, ailenin varlığına armağan olma şartı yok. Aile denilen, bizim kendimize yapılanlar karşısında sessizliğimizle bir arada kalıyorsa, varsın kalmasın.

Son senelerde olduğu gibi, bu 14 Şubat’ta da en büyük zenginliğimiz olduğunu bildiğimiz kadın dayanışmasıyla sokaklardayız.
Çünkü aşkı, dayatmanın öbür adı kılan düzene isyanımız var.
Alınan hediyeler, verilen sözler, şaşaalı kutlamalarla değil; dayanışmayla, özgürlüklerle, eşitlikle, başka türlü sevgilerle biz çoğalıyoruz.

Ve  hep birlikte,
Aşkın kanununu yeniden yazıyoruz!

Kadın Savunması 14 Şubat öncesinde sokaktaydı

Kadın Savunması, 14 Şubat Sevgililer Günü öncesinde Ankara, Mersin, Samsun ve Çanakkale’de sokağa çıktı.

Ankara‘da kadınlar 10 Şubat’ta da “Eşitlik yoksa aşk da yok” diyerek önce Ankara’da metro altında bulunan Sanat Durağı’nda sonrasında da Atatürk Bulvarı’nda “Bize neler neler öğrettiler sevdalar üstüne/ Aldatıldık aldatıldık sevda böyle değil” şarkısını söyledi. Kadınlar bu sırada hazırlamış oldukları “şıpsevdi” kağıtlarını çevredeki insanlara dağıttı. Kağıtlarda “Aşk olmasa da olur, yalnız da eksik değiliz”, “Aşk güvenli ve eşit ilişki kurabilmektir” şeklinde notlar yer alıyordu.

Mersin‘de ise 13 Şubat’ta Forum AVM önünde etkinlik düzenleyen kadınlar, “Erkek egemen sistemin uzattığı şekerler olan ‘özel günler’ adeta kadınlara nefes durağı olarak sunuluyor. Ancak yıllardır söylediğimiz gibi; Eşitlik yoksa aşk da yoktur. İşyerlerinde, kampüslerde, sokaklarda, meydanlarda, evlerimizin içinde mücadele ettiğimiz erkek şiddeti ve kapitalist sistem yıllar boyunca biz kadınları aldatmaya çalışmış olabilir. Bizler sevdanın bu olmadığını, böylesini kabul etmediğimizi buradan tekrar haykırıyoruz” dedi.

Forum AVM önünde, “Özel günler saatler sonlanınca, pastalar kesilip, mumlar eriyince neler oluyor haydi hep beraber bakalım” diyen kadınlar yanlarında getirdikleri hediye kutusunda bulunan bebek biberonu, toz bezi, mutfak önlüğü gibi eşyaları çıkararak erkek egemen sistemin kadınlara yüklediği rolleri gösterdi. Kutudan çıkan pansuman malzemeleri ve makyaj malzemelerini ise aşk yalanıyla gizlenmeye ve örtülmeye çalışılan erkek şiddeti olduğunu vurguladı. Ardından kadınlar, şarkılar söyleyerek, üzerinde “Aşk, güvenli ve eşit bir ilişki kurabilmektir”, “Aşk partnerimizin sınırlarımızı bilmesi, özgürlüğümüzü gasp etmemesidir”, “Aşk, sahiplenme değildir”, “Aşk, ne 14 Şubat’a ne de cinsiyete sığar” yazılarının olduğu kağıtları kadınlara dağıttı.

Samsun ve Çanakkale‘de de kadınlar “Aldatıldık” şarkısını söyleyerek aşk kutularından çıkan kartları çevrede bulunan kadınlara okudu.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur